Syn.: Coleonema dregeanum C. Presl
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Coleonema aspalathoides
Rozšíření: Pochází ze samého jihu Afriky, roste v jihoafrických provinciích Western a Eastern Cape. Areál se táhne mezi městečky Bredasdorp a Humansdorp.
Ekologie: Roste na pískovcových svazích, v oblastech se zimními srážkami, lokality leží v rozpětí nadmořských výšek 120–900 m. Květy jsou navštěvovány včelami; semena jsou z tobolek vystřelována.
Coleonema aspalathoides
Popis: Prutovitý, poněkud aromatický keř vysoký 0,5–1,5 m; větvičky jsou hladké a červenohnědé, tence plstnaté. Listy jsou střídavé, jehlicovité, 6–7 mm dlouhé a asi 1 mm široké, kýlovité, na okraji neznatelně pilovité, na vrcholu s vyhnutým hrotem. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů na koncích větviček, jsou oboupohlavné, 5četné, dorůstají 8–10 mm v průměru; kališní cípy jsou podlouhlé, zašpičatělé; korunní lístky jsou volné, nezřetelně nehetnaté, růžové, s hrotem; andreceum se skládá z 5 tyčinek a 5 staminodií, která jsou ukryta v záhybu na bázi korunních lístků; svrchní semeník srůstá z 5 plodolistů, v každém se tvoří jediné vajíčko, čnělka je kratší než korunní lístky. Plodem je 5pouzdrá tobolka.
Coleonema aspalathoides
Coleonema aspalathoides
Coleonema aspalathoides
Fotografováno dne 19. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, mezi městečky Knysna a De Vlught).