Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Collinsia torreyi

Rozšíření: Druh horských oblastí jihozápadu USA, vyskytuje se na východě Kalifornie, přesahuje i do přilehlých oblastí západní Nevady a jižního Oregonu. Jsou rozlišovány čtyři variety, nominátní varieta roste v Kalifornii a západní Nevadě, varieta C. t. var. brevicarinata je známá z pohoří Sierra Nevada a San Gabriel v Kalifornii, var. latifolia ze severní Kalifornie a jižního Oregonu, var. wrightii je omezena na Kalifornii a západní Nevadu.

Ekologie: Nejčastěji roste v rozvolněných jehličnatých podhorských a horských lesích, případně na okrajích cest. Preferuje chudé, dobře propustné kyselé půdy a dostatek slunečního svitu. Kvete od dubna do srpna.

Collinsia torreyi

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 5–25 cm dlouhou, často červeně naběhlou, žláznatou. Listy jsou vstřícné, čárkovité či úzce kopinaté, krátce žláznatě chlupaté. Květenství je vícekvěté, květní stopky jsou žláznatě chlupaté, až 2 mm dlouhé, po odkvětu se protahují; kalich je hustě žláznatý, někdy červeně naběhlý, s úzce kopinatými, tupě zakončenými cípy; koruna je 2pyská, 4–10 mm dlouhá, přičemž horní pysk má 2 široce vejčité laloky zbarvené bělavě, někdy s modrými k okraji, mírně nazpět zahnuté, dolní pysk je 3laločný, zbarvený modře až fialově, jeho postranní laloky jsou rozestálé, prostřední lalok je kratší, člunkovitý; tyčinky jsou 4, nitky prašníků jsou lysé, u horního páru někdy u báze chlupaté. Plodem je tobolka.

Poznámka: Rod Collinsia v současnosti zahrnuje 19 druhů, všechny pocházejí ze Severní Ameriky. Zacchaeus Collins (1764–1831) byl americký botanik, John Torrey (1796–1873), po němž rostlina nese jméno druhové, byl americký chemik a rovněž botanik.

Collinsia torreyi
Collinsia torreyi

Fotografováno dne 17. 6. 2019 (USA, Kalifornie, NP Sequoia).