Syn.: Gilia grandiflora (Douglas ex Lindl.) A. Gray, nom. illeg., Navarretia grandiflora (Douglas ex Lindl.) Kuntze
Česká jména: slizatka velkokvětá (Kubát 2002)
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité

Collomia grandiflora

Rozšíření: Druh západu severoamerického kontinentu. Areál zahrnuje kanadskou Britskou Kolumbii a celé pacifické pobřeží USA až do Kalifornie, na východ zasahuje až do západní Montany, Colorada a Arizony. Byl zavlečen také do Evropy, už na konci 19. století byl tento druh zaznamenán i nás.

Ekologie: Roste na světlinách v podhorských lesích, na loukách a kamenitých svazích či podél cest, v nadmořských výškách zhruba od 120 až do 3100 m. Kvete od dubna do července, její květy často vyhledávají čmeláci, kteří díky dlouhému sosáku nemají problémy s poměrně dlouhou a úzkou korunní trubkou.

Collomia grandiflora

Popis: Jednoletá bylina, 10–60 cm vysoká, s lodyhou přímou, jednoduchou nebo větvenou, olistěnou. Bazální listy jsou kopinaté, zubaté, lodyžní listy jsou střídavé, úzce kopinaté až čárkovité, 4–5 cm dlouhé, na bázi klínovité, celokrajné nebo v horní části zubaté. Květenství je terminální, květy vyrůstají ve svazečcích, kalich je pětičetný, hustě žláznatě chlupatý, koruna je nálevkovitě řepicovitá, s 15–30 mm dlouhou trubkou a široce kopinatými, tupě zakončenými cípy, žlutá až naoranžovělá, někdy i bílá; prašníky jsou modré. Plodem je obvejcovitá tobolka.

Záměny: Blízce příbuzný druh Collomia linearis se odlišuje hlavně délkou korunní trubky, která je pouze 8–15 mm dlouhá a barvou květu, který je nejčastěji růžový.

Collomia grandiflora
Collomia grandifloraCollomia grandiflora

Fotografováno dne 16. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Kings Canyon National Park).