Syn.: Ceanothus asiaticus L., Ceanothus capsularis G. Forst., Colubrina capsularis G. Forst., Pomaderris capsularis (G. Forst.) G. Don, Rhamnus acuminata Colebr. ex Roxb., Rhamnus asiatica (L.) Lam. ex Poir., Rhamnus caroliniana Blanco, Rhamnus splendens Blume, Sageretia splendens (Blume) G. Don, Tubanthera katapa Raf.
Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité
Colubrina asiatica
Rozšíření: Původní výskyt je soustředěn do tropů Starého světa, roste od východní Afriky přes jižní Asii (zde nejseverněji na Tchaj-wanu) až do severní Austrálie a na Tichomořské ostrovy (Fidži, Vanuatu, Havaj). Na Seychelách se vyskytuje na pobřeží žulových ostrovů i na nízkých atolech vnější skupiny. Jako zavlečená invazní rostlina se šíří na Floridě. Rod obsahuje asi 30 druhů v tropech a subtropech po celé Zemi.
Colubrina asiatica
Ekologie: Skalnatá stanoviště poblíž mořských břehů, křoviny mezi balvany, nižší stupeň glacis. Na mělkých písčitých a skeletovitých půdách v prostředí tropického klimatu, snáší zasolení, diaspory vydrží i delší pobyt v mořské vodě.
Colubrina asiatica
Popis: Keř nebo opíravá liána s cik-cak křivolakými větvemi, 3–4 m vysoký, někdy šplhající až do výše 7 m, větve mohou dosáhnout délky až 10 m. Listy jsou střídavé, dvouřadé, vejčité, 4–9 cm dlouhé, na okraji drobně vroubkované, na vrcholu zašpičatělé, tenké a měkké, sytě zelené. Květenství úžlabní svazečky zkrácených vidlanů. Květy jsou drobné, nenápadné, asi 0,5 cm v průměru, pětičetné a oboupohlavné. Kališní lístky jsou zelené, korunní lístky jen o málo přesahují kalich, jsou krémově bílé. Tyčinek je 5, gyneceum srůstá ze 3 plodolistů, blizna je trojlaločná; v centru květu je nápadný žlutý nektarový terč. Plod je drobná, asi 1 cm velká, kulovitá, zprvu zelená, později hnědá dužnatá tobolka, na bázi s vytrvávajícím kalichem, jemuž opadají cípy.
Colubrina asiaticaColubrina asiatica
Colubrina asiatica
Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, ve dnech 2. a 12. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: Port Launay; ostrov Praslin: Anse Volbert).