Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité
Columnea linearis
Rozšíření: Druh s nevelkým areálem ve Střední Americe, kde roste od Hondurasu přes Nikaraguu do střední Kostariky. Výskyt v Belize se zřejmě týká jiného druhu.
Ekologie: Roste jako epifyt ve stálezelených lesích a na solitérních stromech na holinách, vystupuje až do nadmořské výšky 1400 m. Květy opylují kolibříci.
Columnea linearis
Popis: Vytrvalý polokeř vysoký do 50 cm; stonky jsou často bohatě větvené. Listy jsou vstřícné, v párech téměř stejné, řapík je 2–10 mm dlouhý, čepel je čárkovitá, 3,5–10 cm dlouhá a 0,3–1 cm široká, na líci lysá, na rubu zeleně nebo rezavě přitiskle chlupatá, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; kališní cípy jsou kopinaté, až 1 cm dlouhé, zelené, červené nebo fialové, víceméně celokrajné; koruna je souměrná, 3,5–4,5 cm dlouhá, růžově červená nebo červenooranžová, na trubce často bíle hedvábitě chlupatá, horní cíp je přímý, postranní a dolní jsou nazpět zahnuté; tyčinky jsou 4, dvoumocné, vyčnívají z koruny, pátá je přeměněna na staminodium; semeník je svrchní, jednopouzdrý, blizna je dvoulaločná. Plodem je bílá kulovitá bobule.
Poznámka: Rod Columnea patří k nejbohatším skupinám uvnitř čeledi Gesneriaceae, je známo kolem 200 druhů v tropech Střední a Jižní Ameriky a na ostrovech v Karibiku. Některé druhy a jejich kříženci se pěstují jako pokojové rostliny.
Columnea linearis
Columnea linearis
Fotografovali Alena Vydrová, dne dne 20. 2. 2009 (Kostarika, Boca Tapada), a Jindřiška Vančurová, dne 20. 2. 2014 (Kostarika, Arenal).