COMAROSTAPHYLIS ARBUTOIDES Lindl. subsp. ARBUTOIDES

Syn.: Arctostaphylos arbutoides (Lindl.) Hemsl., Comarostaphylis chiriquensis Camp, Comarostaphylis sleumeri Suess.
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité
Comarostaphylis arbutoides
Rozšíření: Středoamerický druh, rozšířený od jižního Mexika (stát Chiapas) po západní Panamu.
Ekologie: Roste v horských mlžných dubových lesích a v křovinách ve vegetaci páramo nad horní hranicí lesa, v nadmořských výškách 1350–3800 m.
Comarostaphylis arbutoides
Popis: Bohatě větvený stálezelený keř nebo strom dorůstající výšky až 20 m; borka je šedá, červenohnědá až hnědá, letorosty jsou rezavě plstnaté a drobně žláznaté. Listy jsou střídavé; řapík je 0,4–2 cm dlouhý, s krátkými nežláznatými a delšími žláznatými chlupy; čepel je vejčitá, obvejčitá, eliptická nebo kopinatá, 4,5–12,5 cm dlouhá a 1–4,5 cm široká, na líci většinou lysá, na rubu většinou rezavě chlupatá až vlnatá a na střední žilce s oděním žláznatým, na okraji mírně zvlněná, někdy i podvinutá, na vrcholu tupá nebo špičatá. Květenství jsou vrcholové laty 3,5–15 cm dlouhé, s chlupatým a žláznatým vřetenem; listeny jsou drobné; květy jsou pětičetné; kalich je srostlý, 1,7–2,5 mm dlouhý, chlupatý, s trojúhelníkovitými cípy; koruna je baňkovitá, 6–8 mm dlouhá, světle krémově žlutá nebo nazelenalá, často přecházející do růžova, pod vrcholem zaškrcená; tyčinek je 10, s nitkami na bázi rozšířenými, vlnatými; semeník je svrchní, s hlavatou bliznou. Plodem je vejcovitá až kulovitá, 4–6 mm velká, bradavčitá peckovice s 5 pecičkami. Plody jsou jedlé.
Záměny: Tento poddruh se vyskytuje prakticky v celém areálu druhu; pouze v Kostarice se na některých sopkách vyskytují odlišné populace, hodnocené jako Comarostaphylis arbutoides subsp. costaricensis. Odlišují se absencí žláznatých i nežláznatých chlupů.
Comarostaphylis arbutoides
Comarostaphylis arbutoides
Comarostaphylis arbutoides
Fotografovali Alena Vydová a Vít Grulich, dne 1. 3. 2009 (Kostarika, podél silnice Interamericana mezi Ojo de Agua a San Isidro de El General).