COMBRETUM COCCINEUM (Sonn.) Lam. – uzlenec

Syn.: Combretum purpureum Vahl, Cristaria coccinea Sonn., Grislea coccinea (Sonn.) Britton, Poivrea coccinea (Sonn.) DC., Poivrea coccinea (Sonn.) Thouars, Poivrea rufipes Tul.
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité

Combretum coccineum

Rozšíření: Pochází z Madagaskaru, roste téměř na celém ostrově s výjimkou suché jihozápadní části. Zplaněle se vyskytuje na Komorách, Réunionu, Mauriciu, Seychelách, jako ozdobná rostlina se pěstuje v jižní Asii i na jihu USA.

Ekologie: V původním areálu roste na okrajích různorodých lesních porostů, často i v druhotných lesích a křovinách, na osluněných nebo polostinných místech. Je tolerantní vůči zasolení. Lokality byly zjištěny na výškovém gradientu od hladiny moře až do 1000 m.

Popis: Stálezelená opíravá, většinou lysá, řidčeji rezavě pýřitá liána, až 6 m vysoká. Listy jsou vstřícné; řapík je 1–2 cm dlouhý; čepel je vejčitá až kopinatá, 8–13 cm dlouhá a 2,5–3,5 cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá. Koncové latovité květenství má vodorovné, 5–15 cm dlouhé větve; květy jsou 5četné, oboupohlavné, mají 1,2–1,5 cm v průměru; kalich je zvonkovitý; korunní lístky jsou 5–6 mm dlouhé, červené; tyčinek 10, vyniklých, 1,2–1,5 cm dlouhých; gyneceum srůstá z 5 plodolistů, tvoří hranatý spodní semeník a nitkovitou, 1–1,2 cm dlouhou čnělku. Plody jsou v obrysu okrouhlé nažky o průměru 1,6–2 cm, s 5 blanitými, až 8 mm širokými křídly.

Využití: Kromě toho, že rostliny mají okrasný význam, jejich plody se používají v lidovém léčitelství k boji proti střevním parazitům.

Combretum coccineum
Combretum coccineum
Combretum coccineum
Combretum coccineum

Fotografovala Ljuba Procházková, dne 6. 11. 2014 (Madagaskar, Marozevo, Réserve Peyrieras).