Syn.: Combretum nelsonii Dummer, Combretum woodii Dummer
Česká jména: uzlenec (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité
Combretum kraussii
Rozšíření: Endemit jižní Afriky, roste v Jihoafrické republice v provinciích Eastern Cape, KwaZulu-Natal, Mpumalanga a Limpopo a zasahuje i do Svazijska a možná i do pohraničních oblastí Mozambiku.
Ekologie: Provází stálezelené lesy a lesní okraje, vystupuje od pobřežních nížin až do nadmořské výšky téměř 2000 m. Květy opylují včely, které láká nektar v květech.
Combretum kraussii
Popis: Stálezelený strom dorůstající výšky 7(–12) m; borka je šedá, spíše hladká, rozpadající je v klikatých proužcích. Listy jsou vstřícné, kožovité, eliptické až kopinaté, 6,5–15 cm dlouhé a 2–7,5 cm široké, lysé, na líci sytě zelené, na rubu poněkud světlejší a drsné, s chomáčky chlupů, s 4–12 páry žilek, na bázi klínovité, celokrajné, podvinuté nebo zvlněné, na vrcholu s tupou nebo vytaženou špičkou; řapík je 2,5–8 mm dlouhý. Květenství jsou strboulovitě zkrácené hrozny tvořené 30(–50) květy podepřené bílými, později zelenajícími listeny, vyrůstají úžlabně před konci větviček; květy jsou oboupohlavné; kališní lístky jsou číškovité; koruna je krémově bílá, drobná; tyčinky jsou v 2 kruzích; semeník je spodní. Plody jsou čtyřkřídlé nažky asi 2 cm v průměru, na stopkách až 8 mm dlouhých, dozrávající žlutozelené, s růžovými až rezavě hnědými křídly, po dozrání červenohnědé, vytrvávají dlouho na stromech.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je klasifikován jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Využití: Z letorostů se v domovině pletou košíky; dřevo je sice pevné, ale při opracovávání často způsobuje podráždění pokožky. V lidovém léčitelství se využíval jako antiseptikum a jako lék na oční infekce.
Poznámka: Zástupce velmi početného rodu dřevin stromového, keřového i liánovitého vzrůstu, rozšířeného v tropech téměř celého světa. Do jižní Afriky jich zasahuje asi 30, řada z nich je vázána na stromové savany.
Combretum kraussiiCombretum kraussii
Combretum kraussii
Fotografovala Věra Svobodová, dne 10. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga: Blyde River Canyon).