COMBRETUM PILOSUM Roxb. ex G. Don – uzlenec

Syn.: Combretum insigne Van Heurck et Müll. Arg., Poivrea pilosa (Roxb.) Wight et Arn.
Česká jména: uzlenec (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité

Combretum pilosum

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se v oblasti od severovýchodní Indie a Bangladéše přes Barmu a jižní část jihočínské provincie Jün-nan až po Thajsko a Indočínu, na východě areál zasahuje ještě také na jihočínský ostrov Chaj-nan.

Ekologie: Roste v suchých lesích a lesních lemech, v křovinaté vegetaci, často na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 800 m. Kvete od prosince do dubna.

Combretum pilosum

Popis: Liána dosahující délky až okolo 20 m, s větvemi rezavě plstnatými a borkou šedohnědou. Listy jsou vstřícné nebo téměř vstřícné, řapík je 2–7 mm dlouhý, čepel je eliptická až vejčitá, 5–15 cm dlouhá a 2–7 cm široká, na bázi zaokrouhlená až uťatá, anebo mělce srdčitá, celokrajná, na vrcholu hrotitá až zašpičatělá, na líci zelená, nejprve chlupatá, později olysalá, na rubu světle zelená, lysá nebo na střední žilce chlupatá, s 5–8(–10) páry vedlejších žilek. Květenství je terminální i axilární, klasnaté až latnaté, 3–10 cm dlouhé; listeny jsou v době květu vytrvávající, kopinaté až vejčité, asi 5 mm dlouhé, rezavě plstnaté; kalich je 7–8 mm dlouhý, chlupatý až plstnatý, 5cípý, cípy jsou špičaté, korunních lístků je 5, jsou podlouhlé, jen 4–5 mm dlouhé, růžové až načervenalé nebo žluté, vzácněji i bílé; tyčinek je 10, jsou z koruny vyniklé, 7–8 mm dlouhé. Plodem je elipsoidní až vejcovitá nažka, křídlatá, narůžovělá, 25–35 mm dlouhá, chlupatá, později olysalá.

Combretum pilosum
Combretum pilosum
Combretum pilosum
Combretum pilosum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 2. 2020 (Laos, okolí Vang Vieng).