Syn.: Ceratonychia nidus Edgew., Cometes alternifolia L.
Čeleď: Caryophyllaceae Juss – hvozdíkovité
Cometes surattensis
Rozšíření: Druh s nevelkým areálem, který se táhne od Iráku přes jižní Írán do jihozápadního Pákistánu; dále roste v Ománu. Výskyt v dalších zemích (Egypt, Saúdská Arábie, Jemen) je nejistý.
Ekologie: Roste na kamenitých nebo skalnatých místech, často na vápencovém podkladu, v oblastech se suchým a horkým tropickým klimatem. Lokality leží od hladiny moře až po nadmořskou výšku 1900 m.
Cometes surattensis
Popis: Jednoletá bylina s víceméně přímými lodyhami, vysoká 4–25 cm; lodyhy jsou dole lysé, nahoře hustě chlupaté. Listy jsou vstřícné, eliptické, obvejčité až kopisťovité, 1–3,7 cm dlouhé a 0,5–2 cm široké, chlupaté, především na střední žilce a na okrajích; palisty jsou velmi drobné. Květenství tvoří 3(–5)květý vidlan, podepřený listeny; listeny jsou pérovité, za plodu až 1 cm dlouhé, nažloutlé nebo načervenalé, jejich koncové segmenty jsou nitkovité, nazpět ohnuté; kališních lístků je 5, volných, přímých, kápovitých, 3,5–4,5 mm dlouhých, s úzkým blanitým okrajem, hrotitých; korunních lístků je rovněž 5, asi 2 mm dlouhých, bílých; tyčinek je 5; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty s jediným vajíčkem. Plod je nepukavý (nažka), obklopený vytrvalým kalichem a listeny.
Poznámka: Do rodu Cometes patří dva dosti podobné druhy, které se na první pohled odlišují od ostatních zástupců čeledi Caryophyllaceae přítomností pérovitých listenů, podpírajících květenství.
Cometes surattensis
Cometes surattensis
Fotografoval Tomáš Svoboda, dne 10. 4. 2005 (Írán, ostrov Queshm: solný peň Namakdan).