COMMIPHORA WIGHTII (Arn.) Bhandari – myrhovník guggul

Syn.: Balsamodendron mukul Hook. ex Stocks, Balsamodendron roxburghii Stocks, Balsamodendron wightii Arn., Commiphora mukul (Hook. ex Stocks) Engl., Commiphora roxburghii (Stocks) Engl.
Čeleď: Burseraceae Kunth – březulovité

Commiphora wightii

Rozšíření: Hlavní část areálu se rozkládá v jižním Íránu, Pákistánu a západní části Indie, oddělené populace rostou v severním Ománu. V Pákistánu a Indii se místy také pěstuje na plantážích.

Ekologie: Roste v rozvolněné vegetaci na vyprahlých kamenitých místech v suchém tropickém klimatu. Vystupuje až do nadmořské výšky kolem 900 m.

Commiphora wightii

Popis: Opadavý mnohomanželný sukovitý keř až 4 m vysoký (vytváří jedince s květy oboupohlavnými a samčími a jedince s květy samičími); větvičky jsou často trnovitě zakončené; borka se odlupuje v papírovitých plátech. Listy jsou střídavé nebo ve svazečcích, jednoduché nebo trojčetné, téměř přisedlé; čepel (resp. koncový lístek u 3četného listu) je obvejčitá, 1–5 cm dlouhá a 0,5–2,5 cm široká, lysá, alespoň pod vrcholem pilovitá; postranní lístky u 3četných listů dosahují sotva poloviny délky lístku koncového, často celokrajné. Oboupohlavné a samčí květy jsou přisedlé, 4(–5)četné; kalich je baňkovitý až trubkovitý, 1–2 mm dlouhý, s trojúhelníkovitými, vně žláznatými cípy; korunní lístky jsou ven vyhnuté, 3–5 mm dlouhé, červené, řidčeji růžové nebo bělavé; tyčinek je 8(–10), jsou nestejně dlouhé; semeník vzniká srůstem 2 plodolistů, s přisedlou dvoulaločnou bliznou; samičí květy mají poněkud menší korunu a místo tyčinek staminodia. Plodem je obvejcovitá, elipsoidní až kulovitá, na konci zašpičatělá peckovice asi 1 cm dlouhá, s 2 podélnými žlábky, za zralosti červená, dužnina je žlutá nebo oranžová.

Ohrožení a ochrana: Druh je zařazen v Červeném seznamu IUCN mezi kriticky ohrožené druhy (CR – critically endangered). Důvoden jsou malé a roztříštěné populace (a koneckonců i jejich mnohomanželná struktura), špatná regenerační schopnost i nadměrný sběr.

Využití: Rostliny obsahují vonnou klejopryskyřici, která je pod označením guggul nebo bdellium významným prostředkem v ájurvédské medicíně, ale používá se i k vykuřování a v parfumerii. V lékařském využití má největší význam schopnost účinného snížení hladiny cholesterolu.

Commiphora wightii
Commiphora wightii
Commiphora wightii

Fotografoval Petr Procházka, dne 8. 3. 2014 (Omán, gov. Muscat, Bandar Khayran).