Syn.: Comptonia asplenifolia (L.) L’Hér. ex Aiton, Comptonia aspleniifolia (L.) Banks ex Gaertn., Comptonia ceterach Mirb., Liquidambar asplenifolia (L.) C. F. Ludw., Liquidambar peregrina L., Myrica aspleniifolia L., Myrica comptonia C. DC., Myrica peregrina (L.) Kuntze
Česká jména: postopčák kyvorolistý (Presl 1846), postopčák cizí (Mareček 1994)
Čeleď: Myricaceae Kunth – voskovníkovité
Comptonia peregrina
Rozšíření: Druh východu Severní Ameriky, vyskytuje se na severovýchodě USA a jihovýchodě Kanady, v oblasti od Velkých jezer až po atlantické pobřeží Nové Anglie a Nového Skotska.
Ekologie: Roste v suchých borových lesích a lesních lemech, na světlinách borových lesů, na půdách písčitých či kamenitých, na skalách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m.
Comptonia peregrina
Popis: Nižší aromatický keř dosahující výšky okolo 150 cm, dvoudomý, někdy i jednodomý, poloopadavý. Větve jsou odstálé až vystoupavé, v průřezu okrouhlé, červenohnědé až šedivé, chlupaté nebo olysalé. Listy jsou v obrysu podlouhlé, peřenoklané až peřenodílné, 3–15,5 cm dlouhé a 0,3–3 cm široké, na bázi uťaté až klínovité, úkrojky po okraji jsou střídavé až skoro vstřícné, na vrcholu jsou listy špičaté, na líci jsou tmavě zelené, jemně chlupaté až olysalé, na rubu šedozelené, chlupaté; palisty jsou srdčité, zašpičatělé. Květy jsou jednopohlavné; samčí jehnědy vyrůstají na konci větví, jsou až 5 cm dlouhé, listeny jsou široce vejčité, po okraji brvité, na vrcholu špičaté, tyčinek je až 8, jsou kratší než listen; samičí květenství je asi 5 mm dlouhé, v době plodu se prodlužující až na 2 cm, čnělky jsou 2. Plody jsou podlouhle vejcovité, 2,5–5,5 mm dlouhé.
Využití: Původní Američané používali tuto rostlinu k mnoha účelům – nacházela uplatnění v tradiční medicíně i jako koření v kuchyni, sloužila jako kadidlo při rituálních obřadech, ale dokonce i jako jed. V Evropě se nepěstuje příliš často, spíše jen ve významnějších sbírkách.
Poznámka: Rod je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh. Čeleď Myricaceae je v USA zastoupena ještě dvěma dalšími rody, kromě zde představovaného jsou to ještě rody Morella a Myrica.
Comptonia peregrina
Comptonia peregrina
Comptonia peregrina
Comptonia peregrina
Comptonia peregrina
Fotografováno ve dnech 30. 9. 2017 a 5. 5. 2018 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).