Syn.: Calochlamys capitata C. Presl, Congea oblonga Pierre ex Dop, Congea petelotii Moldenke, Congea villosa (Roxb.) Wight, Roscoea villosa Roxb.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Congea tomentosa
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, jeho areál se táhne od bangladéšských Čittágongských hor na západě přes indické státy Ásám a Manípur až do Barmy, Thajska, Laosu, Vietnamu a čínské provincie Jün-nan. Jako okrasná rostlina bývá pěstován také v dalších tropických oblastech světa, například ve Střední Americe, na Antilách, Floridě i jinde.
Ekologie: Roste v tropických lesích, lesních lemech a křovinách, v nadmořských výškách zhruba od 100 až do 1000 m. Kvete od ledna do března.
Congea tomentosa
Popis: Dřevitá liána dosahující délky až okolo 8 m, s větvemi nejprve rezavě plstnatými, později šedoplstnatými. Listy jsou vstřícné, řapík je 5–13 mm dlouhý, listová čepel eliptická nebo vejčitá, 6–18,5 cm dlouhá a 3–9,5 cm široká, na bázi zaokrouhlená nebo mělce srdčitá, celokrajná, na vrcholu špičatá, na líci chlupatá nebo olysalá, na rubu hustě chlupatá, s 5–6 páry vedlejších žilek. Květenství je terminální nebo úžlabní, latnaté, 12–30 cm dlouhé, složené z 5–7(–9)květých vrcholíků, které jsou podepřeny 3(–4) nápadnými listeny, které jsou volné, podlouhlé až úzce obvejčité, 2–3 cm dlouhé a 0,8–1,2 cm široké, růžové až nachové, jemně chlupaté, na vrcholu zaokrouhlené nebo vykrojené, či někdy dokonce 2laločné až 2klané; květy jsou přisedlé; kalich je asi 7 mm dlouhý, 5cípý, vně chlupatý; koruna je 2pyská, lysá, horní pysk je vzpřímený, 2laločný, dolní pysk je 3laločný; tyčinky jsou 4, z koruny vyniklé, stejně tak čnělka. Plodem je obvejcovitá peckovice.
Záměny: Dosti podobným a v Barmě (odtud pocházejí naše snímky) rovněž rostoucím druhem je Congea siamensis, který se od představovaného druhu odlišuje především listeny na bázi srostlými.
Poznámka: V rodu Congea je v současnosti rozlišováno asi 12 druhů, které se vyskytují v jihovýchodní Asii, v pásu od severovýchodní Indie až po jižní Čínu a indonéskou Sumatru.
Congea tomentosa
Congea tomentosa
Congea tomentosa
Congea tomentosa
Congea tomentosa
Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 2. 2018 (Barma, okolí Mount Popa).