Syn.: Puya quelchii (N. E. Br.) L. B. Sm., Puya roraimae Mez
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Connellia quelchii
Rozšíření: Endemit Guyanské vysočiny, byl popsán ze stolové hory Roraima na pomezí Venezuely, Brazílie a Guyany.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích a na otevřené skalnaté plošině vrcholové části stolové hory, v nadmořských výškách od 2400 do 2850 m.
Connellia quelchii
Popis: Vytrvalá bylina s krátkou lodyhou, v květu 15–25 cm vysoká. Listy jsou nahloučené v růžici, 6–14 cm dlouhé, úzce kopinaté, asi 6 mm široké, na bázi nezřetelně zubaté, nadvinuté, tuhé, na líci hustě odstále šupinatě chlupaté, na rubu záhy olysávající. Stvol je přímý, lysý, listeny vejčité, celokrajné, červenohnědé. Květenství je hustý hrozen 5–12 cm dlouhý, listeny v květenství přesahují květní stopky, které jsou štíhlé, až 15 mm dlouhé; květy jsou až 20 mm dlouhé; kališní lístky podlouhle vejčité, asi 16 mm dlouhé a 8 mm široké, kratší než lístky korunní, lesklé, červenohnědé se světlejším blanitým okrajem; korunní lístky jsou volné, nestočené, obvejčité, světle červenorůžové. Plodem je tobolka.
Poznámka: Rod Connellia zahrnuje šest druhů, všechny pocházejí z oblasti Guyanské vysočiny. Představovanému druhu nejpodobnější je rovněž z Roraimy popsaná Connellia caricifolia, která se výrazně odlišuje listy na líci lysými, zelenými, jen na okraji bílými.
Connellia quelchii
Connellia quelchii
Connellia quelchii
Connellia quelchii
Connellia quelchii
Connellia quelchii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 17. 9. 2008 a 25. 1. 2016 (Venezuela, Roraima).