Syn.: Conocarpus erectus f. sericeus (DC.) Stace, Conocarpus sericeus J. R. Forst. ex G. Don
Čeleď: Combretaceae R. Br.
Conocarpus erectus var. sericeus
Rozšíření: Varieta pochází ze Střední Ameriky, z jižní Floridy, mexického poloostrova Yucatan, Baham, ostrovů Hispaniola a Jamajka. Často se objevuje i v kultuře. Je zavlečená a naturalizovaná v pobřežních oblastech Havajských ostrovů Kauai, Oahu, Molokai a Lanai. Její šíření nemá invazivní charakter.
Ekologie: Stejně jako nominátní varieta roste v zemi původu ve výše položených partiích vegetace mangrove podél mořského pobřeží.
Conocarpus erectus var. sericeus
Popis: Stálezelený keř nebo malý strom s více kmínky, hustě větvený, dorůstá výšky 5–7(–11) m. Borka je tmavě hnědá, brázditá a šupinatá. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, čepele eliptické, podlouhlé nebo kopinaté, 5–10 cm dlouhé, celokrajné, na vrcholu špičaté. Povrch listů je pokryt hedvábně lesklými chloupky, které dodávají listům stříbřitý lesk. Květy jsou drobné, vyrůstají v hustých strboulech, latovitě uspořádaných na koncích větví, jsou krémové až purpurové, koruny chybějí. Plody jsou červenohnědé nažky, složené v kulovitých šišticích, asi 1,3 cm dlouhých.
Záměny: Nominátní varieta C. erectus var. erectus má lysé listy a zelenobílé květy.
Využití: Vzhledem k tomu, že tato dekorativní dřevina snáší zasolené půdy, dobře roste v půdách hlinitých až písčitých, kyselých i zásaditých, suchých i mokrých, je velmi vhodná k městské výsadbě. Je vysazována do živých plotů, lemů podél chodníků v přímořských střediscích, v parcích a v městské zástavbě, slouží k rekultivaci narušených ploch, pěstuje se i v kontejnerech, je možné ji upravovat i jako bonsai. Dřevo bylo dříve používáno jako palivové, v truhlářství a na výrobu dřevěného uhlí; je velmi vhodné pro uzení masa a ryb.
Conocarpus erectus var. sericeus
Conocarpus erectus var. sericeus
Conocarpus erectus var. sericeus
Conocarpus erectus var. sericeus
Fotografováno ve dnech 12. a 13. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Kauai, Wailua).