Syn.: Conostegia lanceolata Cogn., Conostegia minutiflora Rose, Conostegia viridis Cogn. ex Donn. Sm., Melastoma xalapense Bonpl.
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Conostegia xalapensis
Rozšíření: Těžiště výskytu leží ve Střední Americe; roste v Mexiku (od států Sinaloa a Tamulipas na jih), v Belize, Guatemale, Salvadoru, Hondurasu, Nikaragui, Kostarice i Panamě. Zasahuje až do Kolumbie a vyskytuje se také na Kubě.
Ekologie: Provází savanu i různé typy lesů – borové, v horách mlžné, podél řek galeriové; také roste na disturbovaných místech. Vystupuje až do nadmořské výšky 1900 m.
Conostegia xalapensis
Popis: Stálezelený keř nebo stromek vysoký 1,5–10 m, letorosty, řapíky a rub listů jsou pokryty rezavými nebo bělavými hvězdovitými chlupy. Listy jsou vstřícné, kopinaté až vejčitě kopinaté, 5–20 cm dlouhé a 1,7–10 cm široké, tmavozelené, na líci většinou lysé, na bázi klínovité až zaokrouhlené, na okraji s drobnými zoubky, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé. Květenství je vrcholičnatá lata, 4,5–9(–20) cm dlouhá; květy jsou téměř přisedlé, většinou 5četné, češule je hruškovitá, 4–7 mm dlouhá, na vrcholu s úzkým límečkem vzniklým srůstem kališních lístků; korunní lístky jsou volné, téměř okrouhlé, 3–7 mm dlouhé, bílé nebo růžové; tyčinek je 10–11; semeník je spodní, čnělka je asi 1 cm dlouhá, obloukovitě zahnutá. Plodem je bobule.
Conostegia xalapensis
Conostegia xalapensis
Conostegia xalapensis
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 2. 2015 (Belize, Mountain Pine Ridge Reserve).