CONOSTOMIUM NATALENSE (Hochst.) Bremek.

Syn.: Crusea acuminata E. Mey., Hedyotis natalensis Hochst., Oldenlandia natalensis (Hochst.) Kuntze
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité

Conostomium natalense

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, jehož areál na severu zasahuje do Mosambiku a Zimbabwe, na jihu proniká až do Svazijska a pobřežních oblastí jihoafrických provincií KwaZulu-Natal a Eastern Cape.

Ekologie: Roste na otevřených travnatých stanovištích, také v křovinaté vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2100 m. Kvete od prosince do dubna.

Conostomium natalense

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 20–120 cm dlouhou, v průřezu hranatou, na bázi dřevnatějící, vlnatě chlupatou či olysalou. Listy jsou vstřícné, jen krátce řapíkaté, kopinaté, 3,5–7 cm dlouhé a 1–2,3 cm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté, jemně chlupaté nebo lysé, na rubu na hlavní žilce chlupaté; palisty jsou zhruba 2 mm dlouhé, krátce třásnité. Květenství je terminální, 2–4 cm široké, někdy se objevují i květy axilární; květy jsou 4četné, kalich je vytrvávající, až 2 mm široký, lysý nebo řídce chlupatý, jeho cípy jsou kopinaté, 2–5,5 mm dlouhé, špičaté, brvité, koruna je světle modrá, narůžovělá až nafialovělá, korunní trubka je až 17 mm dlouhá, lysá nebo jemně chlupatá, cípy jsou eliptické, 2,5–4,5 mm dlouhé. Plodem je vejcovitá tobolka se zobánkem, 5,5–7 mm dlouhá a 4,5–6 mm široká, s vytrvávajícími kališními cípy.

Poznámka: K rodu Conostomium v současnosti patří pět druhů (POWO 2021), které se vyskytují v tropické východní a jižní Africe.

Conostomium natalense
Conostomium natalense

Fotografovala Věra Svobodová, dne 9. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon Nature Reserve).