Syn.: Consolida ambigua (L.) P. W. Ball et Heywood, Delphinium ajacis L., Delphinium ajacis f. alba R. H. Cheney, Delphinium ambiguum Mill., Delphinium azureum Newb., nom. illeg., Delphinium pauciflorum D. Don, Delphinium simplex Salisb.
Česká jména: ostrožka zahradní (Kubát 2002)
Slovenská jména: ostrôžka záhradná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité
Consolida ajacis
Rozšíření: Druh centrálního a východního Středozemí, svým areálem zasahující až do jihozápadní a centrální Asie, druhotně se objevuje i v západní a střední Evropě, v Severní Americe, východní Asii i jižní Austrálii.
Ekologie: Ve střední Evropě druh pěstovaný v zahradách, zplaňující v jejich okolí, objevuje se také podél cest, na železničních náspech, na úhorech a skládkách. Kvete od června do srpna.
Consolida ajacis
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 30–100 cm dlouhou, nevětvenou nebo nahoře chudě větvenou. Dolní listy jsou řapíkaté, 2–6 cm dlouhé, 2–3krát zpeřené, s úkrojky čárkovitými, horní listy jsou krátce řapíkaté až přisedlé, olysalé. Květenství je terminální, hroznovité; listeny jsou celistvé až členěné, dolní jsou zhruba stejně dlouhé nebo o málo delší než květní stopky, horní jsou kratší; květní stopky jsou 1–3 cm dlouhé, s listenci až 4 mm dlouhými; květy dosahují průměru 2–2,8 cm, okvětních lístků je 5, jsou volné, vejčité, na bázi zúžené, modré, bílé, narůžovělé až nachové, ostruha je 12–15 mm dlouhá, rovná nebo zahnutá, nektariové lístky jsou srostlé, 3laločné, střední se 2 zaokrouhlenými laloky. Plodem je válcovitý měchýřek, 16–23 mm dlouhý, se zobánkem.
Využití: Oblíbená zahradní letnička, dosti dekorativní a poměrně nenáročná, pěstuje se v několika barevných formách i kultivarech.
Consolida ajacisConsolida ajacis
Consolida ajacisConsolida ajacis
Consolida ajacis
Consolida ajacis
Consolida ajacis
Fotografováno dne 7. 6. 2018 (Český Brod).