Syn.: Conyza adolfi-fridericii Muschl., Conyza adolfi-fridericii (Muschl.) Wild, nom. illeg., Conyza brevipetiolata (Muschl.) Lisowski, Conyza gigantea O. Hoffm., Conyza wittei Robyns, Microglossa brevipetiolata Muschl., Nidorella aberdarica R. E. Fr., Nidorella adolfi-fridericii Muschl., Nidorella arborea R. E. Fr., Nidorella inuloides (O. Hoffm.) R. E. Fr., Nidorella vernonioides Sch. Bip. ex A. Rich., Psiadia inuloides O. Hoffm.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Conyza vernonioides
Rozšíření: Roste ve východoafrickém vysokohoří v Etiopii, Keni, Tanzánii, Ugandě, Rwandě a ve východním pohraničí Konga.
Ekologie: Stanovištěm jsou horské lesy, často roste na zastíněných místech v roklinách. Lokality leží v rozpětí nadmořských výšek 2300–3750 m.
Conyza vernonioides
Popis: Bohatě větvený keř nebo malý stromek 1,5–6(–9) m vysoký; kmínek při bázi může dorůstat až 30 cm v průměru; letorosty jsou oblé, bíle plstnaté, na konci olistěné. Listy jsou střídavé, kopinaté, 6–19 cm dlouhé a 1–5 cm široké, na bázi zúžené a poněkud objímavé, na okraji zoubkované až pilovité, vzácněji téměř celokrajné, špičaté nebo zašpičatělé, na líci pýřité, na rubu až plstnaté, na obou stranách s přimíšenými žlázkami. Úbory skládají početné terminální chocholičnaté květenství; stopky úborů jsou krátké; zákrovních listenů je 20–24, vnější jsou 3–7,5 mm dlouhé a 0,4–1 mm široké, chlupaté, vnitřní jsou poněkud delší; paprsek tvoří 16–40 žlutých samičích květů s 1,7–4 mm dlouhou trubkou a přímou, 1,3–1,8 mm dlouhou ligulou, terč tvoří 3–11(–19) květů trubkovitých, oboupohlavných, rovněž žlutých, 2,8–4,6 mm dlouhých. Nažky jsou zploštělé, 1–2 mm dlouhé, chmýr se skládá z mnoha bílých, 2,5–5,5 mm dlouhých štětinek.
Poznámka: Někteří badatelé rozlišují v areálu několik poddruhů na základě rozdílů ve tvaru listů, velikosti úborů a tvaru zákrovních listenů, avšak toto dělení není obecně přijímáno.
Conyza vernonioides
Conyza vernonioides
Conyza vernonioides
Conyza vernonioides
Fotografováno dne 6. 11. 2013 (Etiopie, masiv Abuna Yosef, Wedebiye).