COPTIS TRIFOLIA (L.) Salisb.

Syn.: Anemone groenlandica O. F. Müll., Chryza borealis Raf., Coptis daisetsuensis Miyabe et Tatew., nom. inval., Helleborus pumilus Salisb., Helleborus trifoliatus Houtt., Helleborus trifolius L., Helleborus trilobus Lam.
Čeleď: Ranunculaceae Juss. – pryskyřníkovité

Coptis trifolia

Rozšíření: Areál se rozkládá v Severní Americe a severovýchodní Asii. Americká arela zahrnuje jednak rozsáhlou souvislou část Kanady od Alberty po Newfoundland, s přesahem na sever do Grónska a na jih do Severní Karolíny, jednak izolované lokality ve Skalistých horách a úzký pruh podél pacifického pobřeží od Oregonu až po Aljašku a Aleuty. Zde plynule navazuje na rozšíření v Asii, které se táhne od Kamčatky po severovýchodní Sibiř a na jih do Japonska.

Coptis trifolia

Coptis trifolia

Ekologie: Roste na vlhkých, zpravidla mechatých stanovištích v jehličnatých lesích, vrbových křovinách a v tundře, preferuje dusíkem velmi chudé půdy a chladné klima; od hladiny moře až do nadmořských výšek 2100 m.

Popis: Drobná vytrvalá bylina s oranžovým oddenkem, dorůstající výšky 3–17 cm. Listy jsou pouze přízemní, trojčetné, 2–11 cm dlouhé; lístky jsou přisedlé nebo krátce řapíkaté, obvejčité, 1–2 cm dlouhé, na bázi klínovité a v horní části pilovité. Květy vyrůstají jednotlivě na stvolu; kališních lístků je obvykle 5, jsou volné, obkopinaté nebo obvejčité až eliptické, 4–11 mm dlouhé a 1–4 mm široké, bílé; 5–7 korunních lístků je kyjovitých, přeměněných v oranžová nektaria; tyčinek je 30–60; gyneceum tvoří 4–7 volných plodolistů se svrchním semeníkem. Plody jsou 4–7 mm dlouhé měchýřky, na vrcholu se zakřiveným zobánkem.

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 12. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Strathcona Provincial Park, Forbidden Plateau).