Syn.: Enterospermum borbonicum (Cordem.) Homolle, Enterospermum borbonicum (Hend. et Andr. Hend.) N. Hallé et Heine, Ixora borbonica Cordem., Pavetta borbonica Cordem., nom. illeg., Pavetta borbonica Hend. et Andr. Hend., Pavetta diversifolia Bojer, nom. inval., Rutidea coriacea Baker, Tarenna borbonica (Hend. et Andr. Hend.) Verdc.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Coptosperma borbonicum
Rozšíření: Endemit Maskarén, vyskytuje se na Réunionu a na Mauriciu.
Ekologie: Roste v relativně suchém prostředí poloopadavého nížinného tropického lesa na vápnitém podloží.
Coptosperma borbonicum
Popis: Stálezelený stromek s přímými větvemi, vysoký 2–12 m; borka je hladká, šedá. Listy jsou vstřícné, v mládí s výraznou červenou žilnatinou a žlutozelenou plochou, v dospělosti leskle zelené, řapíkaté, eliptické až vejčitě kopinaté, 10–15 cm dlouhé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo tupě špičaté; palisty záhy opadávají. Květenství je koncová hustá vrcholičnatá lata; květy jsou 5četné; kalich je zvonkovitý, s přímými, na vrcholu tupými cípy; koruna je nálevkovitá, bílá, s trubkou 6–8 mm dlouhou a stejně dlouhými cípy; tyčinek je 5, s krátkou nitkou; semeník je dvoupouzdrý. Plodem je kulovitá bobule asi 6 mm v průměru, obsahuje jediné černé semeno.
Poznámka: Druh velmi význačný heterofylií, tj. různolistostí. Projevuje se u něj ani ne tak v tvaru, jako ve vybarvení listů. Na našich obrázcích převažují rostliny s listy mladými, s nápadnými síťovitě uspořádanými červenými žilkami a světlými ploškami mezi nimi; později zůstává červená pouze hlavní žilka a plocha listu se vybarvuje sytě zeleně.
Coptosperma borbonicum
Coptosperma borbonicum
Coptosperma borbonicum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 10. 2012 (Mauricius, Île aux Aigrettes).