Syn.: Kedrostis glomeruliflora (Schweinf. ex Deflers) C. Jeffrey, Phialocarpus glomeruliflorus Schweinf. ex Deflers
Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité
Corallocarpus glomeruliflorus
Rozšíření: Druh byl popsán z Jemenu, posléze objeven i v jižním Ománu (Dhofar) a na africkém kontinentě v Somálsku.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích a plošinách, v území ve srážkovém stínu, obvykle v porostech s druhy rodů Acacia a Commiphora. Vystupuje až do nadmořské výšky 1100 m.
Corallocarpus glomeruliflorus
Popis: Nevelký, atypicky druhotně tloustnoucí jednodomý keřík, dorůstá výšky až 40 cm; větvičky jsou výrazně podélně pruhované. Listy jsou střídavé; řapík je 0,4–2 cm dlouhý, krátce srstnatě chlupatý; čepel je celistvá nebo mělce 3–5laločná, vejčitá až ledvinitá, 0,7–2 cm dlouhá a 0,8–2 cm široká, obvykle štětinatě chlupatá, na okraji obvykle chobotnatě zubatá. Květy jsou jednopohlavné, 5četné; samčí vyrůstají v chudých přisedlých hlávkách; samičí jsou rovněž přisedlé, jednotlivé, v úžlabí listů; kališní cípy jsou čárkovité, 2,5–3 mm dlouhé; koruna je nálevkovitá, asi 3 mm dlouhá, zelenavá; v samčích květech jsou 3 volné tyčinky; v samičích květech je kulovitý spodní semeník. Plodem je vejcovitá, 1–1,5 cm dlouhá, krátce zobánkatá a měkce chlupatá bobule, za zralosti korálově červená.
Ohrožení a ochrana: V Červené knize Ománu (2015) je taxon hodnocen jako zranitelný (VU – vulnerable). Důvodem jsou málopočetné populace na místech, kde hrozí výstavba komunikací a kde se zvyšuje tlak pastvy.
Využití: Pro neobvyklý vzhled je vyhledáván pěstiteli sukulentů.
Poznámka: Jeden z mála dřevnatějšících zástupců čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae) – pro tuto čeleď jsou charakteristické bikolaterální cévní svazky, které druhotné tloustnutí značně komplikují. Jiným dřevnatým zástupcem tykvovitých je Dendrosicyos socotrana.
Corallocarpus glomeruliflorus
Corallocarpus glomeruliflorus
Corallocarpus glomeruliflorus
Corallocarpus glomeruliflorus
Corallocarpus glomeruliflorus
Corallocarpus glomeruliflorus
Fotografovali Petr Procházka, dne 23. 9. 2014, a Vít Grulich, dne 21. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Mughsayl).