Syn.: Cladorhiza maculata Raf., Corallorhiza multiflora var. sulphurea Suksd.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Corallorhiza maculata
Rozšíření: Poměrně velký areál se táhne v Severní Americe v Kanadě od Britské Kolumbie až po Newfoundland, ve Spojených státech na západě (s výjimkou pouštních oblastí) až k mexickým hranicím, na východě zasahuje až do Georgie (Appalačské hory). Také roste v Mexiku a v Guatemale.
Ekologie: Roste v různých typech sušších až mezických jehličnatých i listnatých lesů, často na zastíněných místech s chudým bylinným patrem a humusem typu mor, vystupuje až do nadmořských výšek 1600 m.
Corallorhiza maculata
Popis: Nezelená saprotrofní mykorhitická bylina, žlutavé až růžové lodyhy vysoké 10–65 cm rostou často v trsech. Listy jsou přeměněné na šupiny. Květenství je hrozen 6–40 květů; květy jsou otevřené; vnější okvětní lístky jsou kopinaté, 5–15 mm dlouhé, hnědé, červené nebo žluté, trojžilné; 2 vnitřní okvětní lístky často směřují podle sloupku, jsou hnědavé nebo žlutavé, na konci často červené; pysk je trojlaločný, bílý, nachově skvrnitý, postranní laloky jsou zaokrouhlené, střední lalok je podlouhlý, 4–9 mm dlouhý; sloupek je 3,5–7,5 mm dlouhý, žlutavý a často nachově skvrnitý; spodní semeník je 5–14 mm dlouhý. Tobolky jsou 9–24 mm dlouhé, nicí.
Ohrožení a ochrana: Jako každý příslušník čeledi vstavačovitých, je i tato korálice chráněna mezinárodní úmluvou CITES.
Corallorhiza maculataCorallorhiza maculata
Corallorhiza maculata
Corallorhiza maculata
Corallorhiza maculata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 10. a 11. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island: Elk Falls Provincial Park a Strathcona Provincial Park, Philips Ridge), a Karel Bergmann, v červenci 2012 (Kanada, Britská Kolumbie, Burton).