Syn.: Corallorhiza maculata subsp. mertensiana (Bong.) Calder et R. L. Taylor, Corallorhiza purpurea L. O. Williams, Corallorhiza vancouveriana Finet, Neottia mertensiana (Bong.) Kuntze
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Corallorhiza mertensiana
Rozšíření: Areál se táhne podél pacifického pobřeží Severní Ameriky od Aljašky po severní Kalifornii, na východ zasahuje ve Skalistých horách do Alberty a Wyomingu.
Ekologie: Na zastíněných místech v podrostu suchých až čerstvě vlhkých, převážně jehličnatých lesů, na místech chudých dusíkem a s humusem typu mor. Roste od hladiny moře až do výšek přes 1300 m.
Popis: Nezelená saprotrofní mykorhitická bylina, často roste ve shlucích; lodyhy jsou žlutavé až červené, vysoké 15–55 cm. Listy jsou šupinovité. Květenství tvoří hrozen 8–35 květů; květy jsou otevřené; vnější okvětní lístky jsou úzce kopinaté, 6–12 mm dlouhé, červenofialové, někdy na bázi žlutavé nebo celé žluté, trojžilné, horní se klene nad sloupkem, boční jsou rozestálé; 2 vnitřní okvětní lístky jsou přimknuty ke sloupku, jsou nejčastěji žlutavé a na konci červené; pysk je obkopinatý, 5–9 mm dlouhý, červený nebo bílý (a často s nachovými proužky), obvykle na okraji s třásnitými zoubky; sloupek je 5–8 mm dlouhý, žlutý a obvykle nachově skvrnitý; spodní semeník je 6–10 mm dlouhý. Tobolky jsou 10–25 mm dlouhé, nicí.
Ohrožení a ochrana: Druh je pod ochranou mezinárodní úmluvy CITES.
Corallorhiza mertensianaCorallorhiza mertensiana
Corallorhiza mertensianaCorallorhiza mertensiana
Corallorhiza mertensiana
Corallorhiza mertensiana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 11. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Strathcona Provincial Park, Philips Ridge), a Philip Bergmann, v červenci 2008 (USA, Washington, Olympic Peninsula, Mt. Townsend).