Syn.: Corallorhiza innata R. Br., Corallorhiza intacta Cham., Corallorhiza verna Nutt., Cymbidium corallorhiza (L.) Sw., Epidendrum corallorhizon (L.) Poir., Helleborine corallorhiza (L.) F. W. Schmidt, Ophrys corallorhiza L., Neottia corallorhiza (L.) Kuntze
Česká jména: korálice přirostlá (Presl 1846), koralice přirostlá (Sloboda 1852, Opiz 1852), korálice vrostlá (Čelakovský 1879), korálice trojklaná (Polívka 1912, Kubát 2002)
Slovenská jména: koralica lesná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Corallorhiza trifida
Rozšíření: Tato orchidej roste v celé Evropě, včetně Skandinávie a zasahuje až po Kavkaz. Rozšířena je také na Sibiři, v Japonsku, částečně Severní Americe (kromě jihovýchodu a pouštních oblastí) a v jihozápadním Grónsku. U nás se vyskytuje vzácně.
Ekologie: Roste ve stinných, humózních lesích nižších i vysokých horských poloh, také na lesních prameništích, v Severní Americe stoupá až do nadmořské výšky okolo 3100 m. Kvete od května do června, ve vyšších polohách i později.
Corallorhiza trifida
Popis: Korálice je díky své velikosti nenápadná a drobná. Lodyha je přímá, bledě žlutá až nahnědlá, až 20 cm dlouhá, na bázi se zhruba třemi šupinatými listy, jinak je bezlistá. V horní části lodyhy je řídké květenství s květy v maximálním počtu do 10 květů. Okvětní lístky jsou žlutozelené, jazykovitý pysk je bílý, při bázi často červeně skvrnitý. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Korálice trojklaná je velmi vzácná a hodnocená jako silně ohrožený druh naší květeny (C2b), ve stejné kategorii je chráněna i podle zákona (§2). Chráněná je také v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, Srbsku a na Ukrajině. Podléhá také ochraně mezinárodní úmluvy CITES. Ohroženým druhem je v amerických státech Connecticut, Indiana, Maryland, Ohio a Rhode Island.
Poznámka: Jméno pochází ze slov korál a kořen, neboť oddenek je podobný mořskému korálu.
Corallorhiza trifida
Corallorhiza trifidaCorallorhiza trifida
Corallorhiza trifida
Fotografovali Petr Krása, dne 14. 7. 2004 (Slovinsko, Savinské Alpy), Karel Bergmann, dne 26. 5. 2014 (Kanada, Alberta, Calgary, Edworthy Park), Alena Vydrová, dne 3. 6. 2017 (Česko, Šumava, Zhůří).