Syn.: Aletris chinensis Lam., Calodracon heliconiifolia (Otto et A. Dietr.) Planch., Calodracon nobilis Planch., Calodracon sieberi (Kunth) Planch., Calodracon terminalis (L.) Planch., Convallaria fruticosa L., Cordyline amabilis Cogn. et Marchand, Cordyline baptistii Cogn. et Marchand, Cordyline cheesemanii Kirk, Cordyline dennisonii André, Cordyline densicoma Linden et André, Cordyline eschscholziana Mart. ex Schult. et Schult. f., Cordyline gloriosa Linden et André, Cordyline guilfoylei Linden ex Lem., Cordyline hedychioides F. Muell., Cordyline heliconiifolia Otto et A. Dietr., Cordyline hendersonii Cogn. et Marchand, Cordyline javanica Klotzsch ex Kunth, Cordyline metallica Dallière, Cordyline nobilis (Planch.) K. Koch, Cordyline reali (Linden et André) G. Nicholson, Cordyline regina Veitch ex Regel, Cordyline sepiaria Seem., Cordyline sieberi Kunth, Cordyline timorensis Planch., Dianella cubensis A. Rich., Dracaena amabilis auct., Dracaena argenteostriata W. Bull, Dracaena aurora Linden et André, Dracaena baptistii auct., Dracaena bellula Linden et André, Dracaena brasiliensis Schult. et Schult. f., Dracaena casanovae Linden et André, Dracaena chelsoni Veitch, Dracaena cooperi Regel, Dracaena coullingii auct., Dracaena cuprea T. Moore, Dracaena douceti auct., Dracaena esculenta Regel, Dracaena gloriosa Linden ex E. Morren, Dracaena guilfoylei Veitch ex Regel, Dracaena hybrida auct., Dracaena leonensis Lodd. ex Loudon, Dracaena lineata Baker, Dracaena lutescens Verschaff., Dracaena macleayi Regel, Dracaena metallica W. Bull, Dracaena neocaledonica Linde, Dracaena reali Linden et André, Dracaena reginae T. Moore, Dracaena regis André, Dracaena robinsoniana André, Dracaena rothiana Carrière, Dracaena salviati Linden, Dracaena sepiaria Seem., Dracaena terminalis L., Dracaena troubetzkoi Linden et André, Dracaena warocquei Linden et André, Ezehlsia palma Lour. ex B. A. Gomes, Taetsia ferrea Medik., Taetsia fruticosa (L.) Merr., Terminalis fruticosa (L.) Kuntze
Česká jména: dračinka (Mareček 1994)
Čeleď: Agavaceae Endl.; Asparagaceae Juss. – chřestovité; Asteliaceae Dumort.; Laxmanniaceae Bubani; Lomandraceae Lotsy
Cordyline fruticosa
Rozšíření: Pochází pravděpodobně z tropických oblastí jihovýchodní Asie, Papuy-Nové Guineje, Melanésie a Mikronésie. Rozšířen Polynésany na další tichomořské ostrovy včetně Havajských ostrovů a Nového Zélandu, do východní Austrálie, ale i jižní Číny. Existuje asi 15 druhů rodu Cordyline.
Ekologie: Roste ve vlhkých až mírně vlhkých oblastech, v nížinách až středních nadmořských výškách. Kvete zřídka, na starších rostlinách.
Popis: Stálezelená rostlina s dřevnatou, většinou nevětvenou lodyhou vyrůstající z oddenku, může dosáhnout výšky 3–4 m. Listy jsou spirálovitě rozložené, u mladších rostlin kolem lodyhy, u starších vyrůstají z vrcholu lodyhy, řapík je 4–20 cm dlouhý, rýhovaný, čepel kopinatá až podlouhle eliptická, na vrcholu špičatá nebo zašpičatělá, 14–80 cm dlouhá a 5–12 cm široká, zelená, často nafialovělá, lesklá. Květenstvím je 40–60 cm dlouhá lata s fialovými vřeteny a vonnými květy, asi 1 cm velkými, v barvě bělavé, růžové až fialové. Květy jsou přisedlé nebo na krátkých stopkách, trojčetné, se 6 tyčinkami se žlutými prašníky. Plodem jsou kulovité bobule asi 8 mm velké, ve zralosti červené, zpravidla se třemi semeny.
Využití: Škrobové oddenky C. fruticosa byly velmi cennou potravinou pro Polynésany a Maory. Listy se používaly jako krytina na střechách domů a ke skladování potravin. Používaly se také k výrobě tradičních bohatých tanečních sukní hula na Havajských ostrovech i jako taneční sukně na ostrovech Tonga. Podle tradice rostlina ochraňuje dům a pozemek před zlými duchy a dodnes je vysazována u havajských domů pro štěstí. Na Havaji se ze zkvašených oddenků destiluje alkoholický nápoj okolehao. V tradiční medicíně se rostlina využívá k zastavování krvácení a k léčbě kožních onemocnění.
Druh je dnes vysazován v tropických oblastech jako dekorativní keř, ceněný především pro nádherné listy; v mírném pásmu je oblíbenou kontejnerovou rostlinou. Pěstuje se mnoho barevných kultivarů.
Cordyline fruticosa
Cordyline fruticosa
Cordyline fruticosa
Cordyline fruticosa
Fotografováno od 9. do 15. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy).