COREOPSIS GIGANTEA (Kellog) H. M. Hall – krásnoočko

Syn.: Leptosyne gigantea Kellogg, Tuckermannia gigantea (Kellogg) M. E. Jones
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Coreopsis gigantea
Rozšíření: Malinký areál se rozkládá na jihozápadě Spojených států v jihozápadní Kalifornii, zejména v okolí Los Angeles a na nedalekých Channel Islands.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou písčitá mořská pobřeží.
Popis: Přímý, (0,1–)0,3–1,8(–2,5) m vysoký keř; hlavní kmínek je tlustý, postranní jsou oddálené, rozkladité až přímo odstálé, lysé. Listy jsou soustředěny na koncích větviček, jsou střídavé, 2–3krát peřenodílné, 7,5–30 cm dlouhé, úkrojky posledního řádu jsou čárkovité až niťovité, 1–3,5(–7,5) cm dlouhé. Úbory tvoří vrcholičnatou latu obvykle s 8–12 úbory, řidčeji jsou jednotlivé, mají v průměru 5–7,5 cm; listenů zákrovečku je 4–12, poodstálých, vejčitých až čárkovitých, 0,6–1,2 cm dlouhých; zákrovních listenů je 8–14, přímých, vejčitých, 1–1,2 cm dlouhých, blanitých, žlutavých; jazykovitých květů je 8–13, samičích, žlutých, s ligulou je 2–3,5 cm dlouhou a 0,5–1 cm širokou; trubkovité květy jsou oboupohlavné, 5–6 mm dlouhé, žluté, v ústí trubky obvykle s věnečkem chlupů. Nažky jsou podlouhlé, 5–7 mm dlouhé, zploštělé, úzce křídlaté; chmýr chybí.
Coreopsis gigantea
Coreopsis gigantea
Coreopsis gigantea
Fotografovala Alena Vydrová, dne 19. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).