Syn.: Anacis tripteris (L.) Schrank, Bidens tripteris (L.) E. H. L. Krause, Chrysostemma tripteris (L.) Less.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Coreopsis tripteris
Rozšíření: Druh východní části Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od jihovýchodní Kanady přes Novou Anglii a americký Středozápad až po stát Missouri, východní Oklahomu, Louisianu a severní Floridu.
Ekologie: Roste na vlhkých až mokrých loukách, v prérii, při březích vodních toků, na vlhkých píscích i v mokřinách, ale i na stanovištích dotčených lidskou činností, v nadmořských výškách zhruba od 100 do 500 m. Kvete od července do září.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 90–180 cm dlouhou (nebo i delší), rýhovanou. Listy jsou vstřícné, řapík je 5–45 mm dlouhý, čepel je většinou 3četná, lístky jsou jednoduché, někdy však i zpeřené (pak celý list budí dojem lichozpeřenosti), kopinaté, 4–9(–12) cm dlouhé a (0,9–)1,2–3,5 cm široké, nejvyšší listy jsou jednoduché, kopinaté až čárkovité. Úbory vyrůstají v bohaté latě; listenů zákrovečku je 5–6, jsou čárkovité, jen 1,5–5 mm dlouhé; listenů zákrovu je 8, jsou podlouhlé až úzce vejčité, 6–8 mm dlouhé; jazykovitých květů je 8, jsou sterilní, jejich liguly jsou podlouhle eliptické, 12–22 mm dlouhé, žluté; trubkovitých květů je 40–80, jsou fertilní, jejich koruna je 5–6 mm dlouhá, 5četná, červenohnědá až purpurová. Plodem je obvejcovitá nažka, 4–5(–6) mm dlouhá.
Využití: Poměrně statná a zároveň značně dekorativní trvalka vhodná i pro klimatické podmínky střední Evropy. Vysazuje se v zahradách a parcích na stanoviště slunná nebo poněkud přistíněná, nejlépe stále mírně vlhká. Původní Američané používali tuto rostlinu ve své tradiční medicíně.
Coreopsis tripterisCoreopsis tripteris
Coreopsis tripteris
Coreopsis tripteris
Fotografováno dne 30. 9. 2017 (Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).