Syn.: Primula matthioli (L.) K. Richt.
Česká jména: kruhatka západní (Presl 1846), kortuska Matthiolová (Opiz 1852), kruhatka Matthiolova (Sloboda 1852, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: okruha Matthiolová (Reuss 1853), kortúza Matthiolova (Dostál 1950), kortúza Matthioliho (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Cortusa matthioli
Rozšíření: Hory střední a jihovýchodní Evropy, zasahuje snad až do severní Číny. U nás roste pouze zhruba 120 exemplářů na dně moravské propasti Macocha (odtud je uváděna jako endemický poddruh C m. subsp. moravica – kruhatka Matthiolova moravská), častější je ve slovenských horách, kde se vyskytuje nominátní poddruh (ten je i na našich fotografiích).
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, v lesních lemech a na mokrých skalách. Kvete od května do června.
Cortusa matthioli
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, 20–40 cm vysoká, listy v přízemní růžici, řapíkaté, v obrysu okrouhlé, dlanitolaločnaté. Přímý stvol nese lichookolík 5–20 květů. Koruna je zvonkovitá, červená. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Kruhatka Matthiolova moravská patří se kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1), stejná ochrana je u tohoto poddruhu garantována i zákonem (§1), nominátní druh, který v ČR neroste, patří k zákonem chráněným druhům v Polsku, Rakousku, Německu, Švýcarsku, Francii a Itálii.
Využití: Pro svůj dekorativní vzhled se dostává i do kultury, i když je zde stále dosti netradiční, v sortimentu zahradních rostlin se začíná objevovat až v posledních letech.
Poznámka: Vědecké rodové jméno upomíná na italského botanika G. A. Cortusiho, druhové jméno nese po italském lékaři P. A. Matthiolim.
Cortusa matthioliCortusa matthioli
Cortusa matthioli
Fotografováno dne 9. 5. 2004 (Slovensko, Malá Fatra).