Corvus frugilegus Linnaeus, 1758; havran polní

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Corvidae
Česká jména: havran polní
Anglická jména: Rook

Corvus frugilegus, havran polní
Corvus frugilegus, havran polní

Rozšíření: Palearktický druh, jeho areál se nachází v Evropě (kromě Islandu, Skandinávie a Středozemí), v západní Asii až k Bajkalu, dále v Mongolsku a Číně. Na východ od Altaje žije poddruh Corvus frugilegus subsp. pastinator. Byl vysazen na Novém Zélandu. Je částečně tažný, severní populace zimují jižněji.

Způsob života: Vyskytuje se v otevřené zemědělské krajině s roztroušenými stromy, v parcích, často v centech velkých měst, ve stepních oblastech, v listnatých a smíšených lesích v blízkosti polí, luk a pastvin. V zimě vyhledává místa s malou vrstvou sněhu v okolí měst.
Je všežravý, živí se hmyzem, drobnými savci, semeny, kořínky, zrním, ovocem, mršinami, útočí na hnízda jiných ptáků a vykrádá vejce a mláďata.
Společenský pták, odpočívá a hledá si potravu v hejnech. Hnízdí jednou ročně v koloniích vysoko v korunách stromů. Na velkém stromě bývá několik hnízd. Je monogamní, pár vydrží spolu několik let. Neupravené velké hnízdo staví z klacíků, vystýlá je trávou, mechem a chlupy. Samice obvykle počátkem dubna snáší 3–5 vajec, která sama inkubuje po dobu 17–19 dní. Partner jí přináší potravu. Mláďata v hnízdě krmí oba rodiče 30–35 dní. Pohlavně dospívá ve druhém roce života.
V červnu opuští kolonie a toulá se po krajině, na podzim zalétá na čerstvě zoraná pole, kde loví myši a hraboše, v zimě často navštěvuje zahrady a parky. Dožívá se 15–20 let.

Popis: Středně velký krkavcovitý pták, dosahuje délky 44–49 cm, rozpětí křídel 81–94 cm a hmotnosti 340–540 g. Jeho zbarvení je černé s fialovým leskem, prodloužené peří po stranách břicha vytváří výrazné kalhotky. Temeno hlavy je vystouplé. Duhovka očí je černá. Silný černý zobák se zužuje do ostré špičky, v dospělosti je u kořene lysý, pokrytý bělavou kůži. Mladým ptákům sahá peří až k zobáku. Nohy jsou černé.

Poznámka: Od pradávných dob se havrani objevují i v ústní lidové slovesnosti a pověstech, jsou nezřídka chápáni jako symboly blížící se zimy, chudoby či zmaru.
Pozorný čtenář si jistě hned v úvodu tohoto článku povšiml, že anglické jméno pro havrana je Rook. Pro mnohé tedy může být překvapením, že slavná báseň Edgara Allana Poea s běžně používaným českým názvem Havran (v anglickém originálu se báseň jmenuje Raven) vlastně vůbec o havranovi nepojednává – básník Poe měl v tomto příběhu určitě na mysli krkavce.

Corvus frugilegus, havran polní
Corvus frugilegus, havran polní
Corvus frugilegus, havran polní
Corvus frugilegus, havran polní

Fotografováno dne 18. 2. 2021 (Česko, Praha, Letenské sady).