Syn.: Arundina tahitensis Nadeaud, Chloidia confusa Ames, Corymbis angusta Ridl., Corymbis angustifolia Miq., Corymbis batjanica J. J. Sm., Corymbis brevistylis Hook. f., Corymbis confusa (Ames) Schltr., Corymbis disticha (Breda) Lindl., Corymbis exaltata Schltr., Corymbis lauterbachii Schltr., Corymbis ledermannii Schltr., Corymbis longiflora Hook. f., Corymbis minor Schltr., Corymbis rhytidocarpa Hook. f., Corymbis sakisimensis (Fukuy.) Masam., Corymbis subdensa Schltr., Corymbis trukensis Tuyama, Corymbis veratrifolia (Reinw.) Rchb. f., Corymborkis angustifolia (Miq.) Kuntze, Corymborkis angustissima J. J. Sm., Corymborkis assamica Blume, Corymborkis batjanica (J. J. Sm.) J. J. Sm., Corymborkis brevistylis (Hook. f.) Holttum, Corymborkis confusa (Ames) Ames, Corymborkis ledermannii (Schltr.) Fukuy., Corymborkis longiflora (Hook. f.) Burkill, Corymborkis parviflora J. J. Sm., Corymborkis rhytidocarpa (Hook. f.) Holttum, Corymborkis ruttenii J. J. Sm., Corymborkis sakisimensis Fukuy., Corymborkis subdensa (Schltr.) Fukuy., Corymborkis tropidiifolia J. J. Sm., Corymborkis trukensis (Tuyama) Fukuy., Hysteria veratrifolia Reinw., Macrostylis disticha Breda, Rhynchanthera paniculata Blume
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Corymborkis veratrifolia
Rozšíření: Větší areál zahrnuje jihovýchodní Asii: Srí Lanku, jižní Indii, souvisle od indického Ásámu po jižní Čínu a Malajsii, Indonésii, Filipíny, Tchaj-wan a ostrovy Rjúkjú. Dále roste na Papui-Nové Guineji, v Mikronésii, na Šalamounových ostrovech, Vanuatu, Fidži, Samoi a Tonze, také v severovýchodní Austrálii. Na Palau roste jen na ostrůvcích Rocky Islands, v laguně Nikko a při pobřeží ostrova Babeldaob.
Ekologie: Terestrická rostlina, součást značně zastíněného podrostu tropického deštného lesa na humidních místech; na Palau jeví výraznou vazbu na korálové vápence. Květy jsou zvláště večer vonné, zřejmě je opylují můry.
Corymborkis veratrifolia
Popis: Statná vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a olistěnými, přímými, avšak nápadně křivolakými lodyhami vysokými 0,5–1,5 m. Listy jsou spirálně uspořádané, bývá jich 6–15, střídavých, přímo až rovnovážně odstálých, přisedlých, kopinatých, 20–32 cm dlouhých a 4–9 cm širokých, podle žilnatiny nápadně řasnatých, na bázi klínovitých, celokrajných, na vrcholu špičatých. Květenství vyrůstá v paždí horních listů a tvoří je lata až 16 cm dlouhá s 4–6 větvemi, každá s 2­–6 květy; květy jsou neresupinátní, zvonkovité, asi 2,5 cm dlouhé, bílé nebo zelenavé, neúplně otevřené; vnější okvětní lístky jsou úzce obkopinaté, 2–3 cm dlouhé, zelenavé, srpovitě prohnuté, vnitřní okvětní lístky jsou podobné, 2,5–3 cm dlouhé, bílé, pysk je 2–2,5 cm dlouhý, v polovině délky zaškrcený, nad zaškrcením ploše rozšířený do příčně srdčitého epichilu se zvlněnými okraji; sloupek je 9–15 mm dlouhý. Plodem je vřetenovitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Stejně jako jiné orchideje i tento druh podléhá mezinárodní obchodní úmluvě CITES.
Poznámka: Do rodu Corymborkis se nyní řadí jen šest druhů, z nichž tři rostou v tropické Střední a Jižní Americe, dva v Africe a jeden v jihovýchodní Asii, Austrálii a Oceánii.
Corymborkis veratrifolia
Corymborkis veratrifoliaCorymborkis veratrifolia
Corymborkis veratrifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 29. 1. 2018 (Palau, Airai, ostrov Metukerabisech).