Syn.: Corynaea purdiei Hook. f., Corynaea sphaerica Hook. f., Itoasia crassa (Hook. f.) Kuntze, Itoasia purdiaei (Hook. f.) Kuntze, Itoasia sphaerica (Hook. f.) Kuntze
Čeleď: Balanophoraceae Rich. – hlívencovité
Corynaea crassa
Rozšíření: Druh horských oblastí Střední a Jižní Ameriky, vyskytuje se v Kordillerách Kostariky a západní Panamy a v andské oblasti západní Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru, Peru a Bolívie.
Ekologie: Roste v podrostu tropických horských lesů, parazituje na kořenech stromů i bylin, v nadmořských výškách zhruba od 1500 až do 3600 m.
Corynaea crassa
Popis: Parazitická, hnědožlutá až purpurová rostlina s podzemním prokaulomem dosahujícím délky 3–6 cm, který přirůstá na kořen hostitelské rostliny. Z prokaulomu vyrůstá bezlistý stvol 3–6(–10) cm dlouhý, zakončený kulovitým až palicovitým květenstvím 2–4 cm dlouhým a 1,5–2 cm širokým, které je nejprve pokryto hexagonálními, záhy opadavými štítovitými listeny dosahujícími 4–8 mm v průměru. Velmi drobné květy vyrůstají v mnoha těsně vedle sebe ležících strboulcích a jsou jednopohlavné; trichomy jsou čárkovité, 1,8–2 mm dlouhé, růžové; okvětí samčích květů je trubkovité až skoro zvonkovité, samičí květy mají okvětí redukované; tyčinky jsou 3, vyniklé, nitky jsou v dolní části srostlé do tyčinkového sloupku, čnělky jsou 2, čárkovité, blizna je hlavatá. Plody jsou obvejcovité, asi 1,5 mm dlouhé nažky.
Poznámka: K pozoruhodné čeledi hlívencovitých (Balanophoraceae) je v současnosti řazeno 16 rodů z tropických oblastí obou zemských polokoulí, počet druhů čeledi se odhaduje na 45. Rod Corynaea je pravděpodobně monotypický.
Corynaea crassa
Corynaea crassa
Corynaea crassa
Fotografovala Věra Svobodová, dne 26. 3. 2017 (Kostarika, vulkán Barva, Sendero Cacho de Venado).