COSMOS CAUDATUS Kunth – krásenka / krasuľka

Syn.: Bidens artemisiifolia subsp. caudata (Kunth) Kuntze, Bidens berteriana Spreng., Bidens carnea Heer, Bidens caudata (Kunth) Sch. Bip., Cosmea caudata (Kunth) Spreng.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Cosmos caudatus

Rozšíření: Druh byl popsán z Kuby, vyskytuje se v celé Střední Americe, rovněž na severu Jižní Ameriky (až po Bolívii), kde je však jeho původnost již nejistá. Byl zavlečen také do mnoha dalších tropických oblastí světa (např. Madagaskar, Maskarény, jižní a jihovýchodní Asie, severní Austrálie aj.).

Ekologie: Roste většinou na stanovištích narušovaných lidskou činností, v okolí cest a lidských sídel, při okrajích polí a pastvin, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1100 m. Kvete po celý rok.

Cosmos caudatus

Popis: Jednoletá bylina dosahující výšky 30–250 cm. Lodyha je přímá, listy jsou vstřícné, řapíkaté, 10–20 cm dlouhé, 2krát peřenosečné, úkrojky posledního řádu jsou 2–10 mm široké, špičaté až hrotité. Stopky úborů jsou 10–30 cm dlouhé, listeny jsou čárkovité až šídlovité, 6–10 mm dlouhé; zákrov dosahuje průměru 5–15 mm, zákrovní listeny jsou vzpřímené, podlouhle kopinaté, 7–11 mm dlouhé, špičaté či tupé, jazykovité květy jsou růžové až purpurové, liguly jsou 5–15 mm dlouhé, na vrcholu se 3 zuby; trubkovité květy jsou 5–6 mm dlouhé. Plody jsou nažky, 12–35 mm dlouhé.

Využití: Listy této rostliny lze konzumovat jako zeleninu.

Poznámka: Neotropický rod Cosmos v současnosti zahrnuje 42 akceptovaných druhů.

Cosmos caudatus
Cosmos caudatus
Cosmos caudatus

Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon).