Syn.: Costus cylindricus var. pulcherrimus (Kuntze) K. Schum., Costus giganteus Kuntze, nom. illeg., Costus kuntzei K. Schum., Costus maximus K. Schum., nom. illeg., Costus pulcherrimus Kuntze, Costus skutchii C. V. Morton, Costus splendens Donn. Sm. et Türckh., Costus weberbaueri Loes.
Česká jména: kost (Presl 1846)
Čeleď: Costaceae (K. Schum.) Nak.

Costus laevis

Rozšíření: Druh Střední a severozápadu Jižní Ameriky, jehož areál se táhne od jižního Mexika a Guatemaly přes Panamu a Kolumbii až po Ekvádor, amazonskou část Peru a Bolívii.

Ekologie: Roste v primárních i sekundárních tropických vlhkých lesích, v křovinaté vegetaci, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m.

Costus laevis

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, 50–400(–600) cm vysoká. Lodyha je přímá nebo poněkud spirálovitě stočená, jednoduchá. Listy jsou krátce řapíkaté, úzce eliptické až obvejčité, 15–60 cm dlouhé a 5–15 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, na rubu lysé, na žilkách chlupaté, někdy červeně naběhlé. Květenství je terminální, vejcovité až válcovité, 5–10 cm dlouhé a 3–7 cm široké, v době plodu se prodlužující až do 25 cm; listeny jsou široce vejčité, 2,5–5 cm dlouhé, zelené nebo zelenožluté, kožovité, většinou lysé; kalich je 6–15 mm dlouhý, koruna je 40–65 mm dlouhá, žlutobílá, pysk je 70–80 cm dlouhý, 3laločný, červený se žlutými žilkami, ve středu žlutý; fertilní tyčinka je jediná. Plodem je elipsoidní tobolka, 10–25 mm dlouhá.

Poznámka: Rod Costus je poměrně početný, v současnosti čítá stovku druhů (POWO 2019), které se vyskytují v tropech i subtropech obou zemských polokoulí.

Costus laevis
Costus laevis
Costus laevis
Costus laevis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 9. 3. 2014 (Panama, Bocas del Toro, Isla Bastimentos).