Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cotula abyssinica
Rozšíření: Roste ve východoafrickém vysokohoří v Eritreji, Etiopii, Jižním Súdánu, Keni, Tanzánii, Ugandě, přesahuje i do nejvýchodnější části Konga; izolovaná arela leží na jihozápadě Saúdské Arábie.
Ekologie: Stanovištěm jsou trávníky v afroalpinském stupni nad horní hranicí lesa. Občas provází i narušená místa na pastvinách, okraje cest a polní kultury. Lokality leží v nadmořských výškách (1600–)2000–4200(–4600) m.
Cotula abyssinica
Popis: Droboučká jednoletá nebo krátce vytrvalá bylina; lodyha je přímá nebo vystoupavá, 5–20 cm vysoká, často větvená, pavučinatě chlupatá. Listy jsou střídavé, peřenosečné, v obrysu eliptické nebo obvejčité, 0,5–4 cm dlouhé, řídce pavučinaté, na bázi objímavé, na každé straně až se 6 laločnatými úkrojky, koncový úkrojek kopinatý, až 4(–8) mm dlouhý. Úbor je koncový, stopkatý, 6–12 mm v průměru; zákrovní listeny jsou 3–4řadé, vejčité, 2–4 mm dlouhé, zelené, s hnědým blanitým okrajem, lysé nebo řídce chlupaté; v jedné vnější řadě v úboru jsou květy samičí, bezkorunné, se zploštělým semeníkem, mezi početnými vnitřními květy jsou oboupohlavné i sterilní, s bělavou, krémovou nebo světle žlutozelenou trubkovitou 4cípou korunou dlouhou 1,3–1,5 mm. Nažky jsou 1–1,5 mm dlouhé, bez chmýru, dvoutvaré: z vnějších květů jsou křídlaté, 1–1,2 mm široké, z vnitřních květů jen 0,5–0,7 mm široké, s naznačeným žebrem, na vrcholu se zbytky koruny.
Cotula abyssinica
Cotula abyssinica
Cotula abyssinica
Cotula abyssinica
Fotografováno ve dnech 29. a 30. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains National Park: Geech a Mt. Inatye).