Syn.: Cotyledon sturmiana Poelln., Cotyledon transvaalensis Guillaumin, Cotyledon wickensii Schönland
Česká jména: pupovice (Presl 1846)
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Cotyledon barbeyi
Rozšíření: Druh má rozsáhlý areál v jižní a východní Africe od Natalu a Transvaalu přes Mozambik, Tanzanii a Keňu až po Etiopii, Eritreu a Súdán. Mimo Afriku zasahuje jen do Jemenu, kde se vyskytuje v oblasti ohraničené horskými skupinami Jabal Bura a Jabal Haráz na severu, na jih zasahuje do provincie Taizz, je však poměrně lokální.
Cotyledon barbeyi
Ekologie: Skalní terásky a vyskládané kamenné tarasy se štěrbinami s mělkou půdou. Roste v nadmořských výškách 1000–2800 m, a to zejména v územích s vyššími srážkami (kolem 500 mm za rok a více) a pravidelnými mlhami. Snáší poklesy teplot až téměř k 0 °C.
Cotyledon barbeyi
Popis: Přímý, 1–2 m vysoký keřík. Listy jsou dužnaté, vstřícné, přisedlé, vejčité, obvejčité, kopinaté až obkopinaté, až 9 cm dlouhé a 3,5 cm široké, celokrajné, nápadně sivé, lysé. Květenství je bohaté, žláznatě pýřité, latovité, ale koncové větvičky mají charakter vidlanů, květy jsou zprvu přímé, později nicí, pětičetné, asi 2,5 cm velké, jejich kalich je krátce srostlý, s široce trojúhelníkovitými, špičatými, 5,5–7 mm dlouhými cípy, koruna je červená, korunní trubka je 8–15 mm dlouhá, se špičatými, 13–17 mm dlouhými, ven vyhnutými cípy.
Cotyledon barbeyiCotyledon barbeyi
Cotyledon barbeyi
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 15. 2. 2010 (Jemen, Jabal Haráz: Khahil).