COUROUPITA GUIANENSIS Aubl. – lončatník guyanský

Syn.: Couratari pedicellaris Rizzini, Couroupita acreensis R. Knuth, Couroupita antillana Miers, Couroupita froesii R. Knuth, Couroupita idolica Dwyer, Couroupita membranacea Miers, Couroupita peruviana O. Berg, Couroupita saintcroixiana R. Knuth, Couroupita surinamensis Mart. ex Berg, Couroupita surinamensis Mart. ex O. Berg, Couroupita venezuelensis R. Knuth, Lecythis bracteata Willd., Pekea couroupita Juss. ex DC.
Česká jména: lončatník guianský (Presl 1846)
Čeleď: Lecythidaceae A. Rich. – hrnečníkovité
Couroupita guianensis
Rozšíření: Pochází z deštných lesů Jižní a Střední Ameriky, kde se vyskytuje v oblasti severně od toku Amazonky až po jižní část Antil. Od objevu Ameriky je sázen i v tropech Starého světa.
Ekologie: Roste v lesních porostech na mezických stanovištích. Květy jsou opylovány jednak včelami, jednak netopýry.
Couroupita guianensis
Popis: Poloopadavý strom vysoký až 35 m. Listy průběžně opadávají, jsou střídavé, řapíkaté, obkopinaté až obvejčité, 8–30 cm dlouhé a 3–10 cm široké, na líci lysé, na rubu často se svazečky chlupů, víceméně celokrajné, na vrcholu zašpičatělé nebo špičaté. Květy se tvoří v hroznech, řidčeji latách na tenkých bezlistých větvičkách pod korunou, mají 6–10 cm v průměru a příjemně voní; mají 6 na bázi srostlých, střechovitě se překrývajících kališních lístků a 6 volných, oranžových, růžových až sytě červených lístků korunních; tyčinek je velké množství, srůstají nitkami do zvláštního, lupenitého, souměrného, žlutavého nebo načervenalého útvaru, který zakrývá ústí květu, naproti němu je vytvořen kartáček ze staminodií; gyneceum tvoří 6 srostlých plodolistů. Plody jsou kulovité, hnědé, mají 15–25 cm v průměru; víčko je naznačené, ale neotvírá se; uvnitř je kašovitá páchnoucí hmota s množstvím semen.
Couroupita guianensis
Couroupita guianensis
Couroupita guianensis
Couroupita guianensis
Couroupita guianensis
Využití: Často pěstovaná tropická okrasná dřevina s velkými květy a pozoruhodnými plody. Zejména ve své domovině má i užití v tradiční medicíně jako antiseptikum, antibiotikum, fungicidní prostředek, léčí se s ním též žaludeční neduhy, kožní onemocnění a šamani jimi zaháněli i malárii.
Poznámka: Zvláštní uspořádání tyčinek zřejmě vedlo k tomu, že dnes je tento strom hinduisty v Indii považován za posvátný, rovněž je často sázen v blízkosti buddhistických svatyň.
Couroupita guianensis
Couroupita guianensis
Couroupita guianensis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9. a 11. 4. 2005 (Srí Lanka, Anuradhapura a Peradeniya) a 1. 2. 2011 (Seychely, Mahé, Victoria).