CRAMBE FRUTICOSA L. f. – katrán / katran

Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Crambe fruticosa

Rozšíření: Endemit Madeirského souostroví, kromě samotné Madeiry roste rovněž na sousedním ostrově Porto Santo a pravděpodobně i na ostrovech Desertas. Na severu Madeiry a Porto Santu najdeme nominátní poddruh, na jižním pobřeží Madeiry zase poddruh C. f. subsp. pinnatifida.

Ekologie: Roste na skalách a útesech pobřežních oblastí Madeiry (do nadmořské výšky okolo 100 m) a na skalách ostrova Porto Santo (např. na vrcholu Pico de Ana Ferreira v nadmořské výšce 280 m). Kvete od března do července.

Crambe fruticosa

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, 70–90(–150) cm vysoký, na bázi dřevnatějící, lysý nebo jemně chlupatý. Listy jsou řapíkaté, v obrysu vejčité, často lyrovitě zpeřené, 7–9 cm dlouhé a 4–5 cm široké, lysé nebo jemně chlupaté až hustě šedivě chlupaté, terminální úkrojek je nepravidelně zubatý až laločnatý, postranní úkrojky 0–2, velmi malé, horní listy jsou krátce řapíkaté, 3–4 cm dlouhé. Květenství je latnaté, poměrně bohaté, kališní lístky jsou až 2,8 mm dlouhé, lysé; korunní lístky jsou obvejčité, nehetnaté, 4–4,5 mm dlouhé, bílé.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2013) klasifikuje tento druh z hlediska ohrožení jako potenciálně zranitelný (NT).

Poznámka: Na Madeiře jediný endemický druh katránu, blízce příbuzný kanárským druhům tohoto rodu ze sekce Dendrocrambe.

Crambe fruticosa
Crambe fruticosa
Crambe fruticosa

Fotografováno dne 28. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal, Jardim Botânico da Madeira).