Syn.: Crassocephalum diversifolium var. crepidioides (Benth.) Hiern, Gynura crepidioides Benth., Senecio crepidioides (Benth.) Asch.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Crassocephalum crepidioides
Rozšíření: Původní je pravděpodobně v tropické Africe a na jihu Arabského poloostrova, jeho areál se táhne od Guiney přes Kamerun až po Jemen, na jih zasahuje až do jihoafrické provincie KwaZulu-Natal, původní je i na Madagaskaru. Druhotně se rozšířil do mnoha tropických i subtropických oblastí celého světa, najdeme ho v jižní i jihovýchodní Asii, v jižní Číně, Japonsku, Austrálii, na tichomořských ostrovech i ve Střední Americe a na Floridě.
Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinách, podél vodních toků, ale i kolem cest, objevuje se v okolí lidských sídel i polí a plantáží, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1800 m.
Crassocephalum crepidioides
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 20–120 cm dlouhou, žebernatou, obvykle lysou či olysalou, jen v horní části chlupatou. Listy jsou střídavé, řapíky jsou 2–2,5 cm dlouhé, čepel je v obrysu eliptická, 7–12 cm dlouhá a 4–5 cm široká, na bázi klínovitá, v dolní části listu laločnatá, jinak nepravidelně zubatá, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, oboustranně lysá nebo jen řídce chlupatá. Úbory vyrůstají v terminálním vrcholíku na stopkách, které nejsou delší než zákrov, který je válcovitý, 1–1,2 cm dlouhý, listenů zákrovečku je 6–21, jsou 2–6 mm dlouhé, zákrovní listeny jsou seřazeny v jedné řadě, úzce kopinaté, asi 1,5 mm široké; květy jsou trubkovité, oboupouhlavné, červené nebo oranžové, vzácněji i žluté, 8–10 mm dlouhé. Nažky jsou až 2,3 mm dlouhé, s chmýrem 7–13 mm dlouhým.
Využití: Rostlina nachází uplatnění v tradiční medicíně, mladé listy se konzumují jako chuťově zajímavá zelenina.
Crassocephalum crepidioides
Crassocephalum crepidioides
Crassocephalum crepidioides
Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra, Pagaralam, Gunung Dempo).