Syn.: Crassula quadrifida Bak., Septimia multicava (Lem.) P. V. Heath
Česká jména: tlustice (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Crassula multicava
Rozšíření: Crassula multicava pochází z jižní Afriky, kde se vyskytuje v provinciích Mpumulanga a Natal. Rozšířila se do mnoha subtropických a tropických oblastí světa, např. Kalifornie, Havajské ostrovy, Madeira, Azorské i Kanárské ostrovy, Austrálie, Nový Zéland. Mnohde má její šíření invazivní charakter (např. v Makaronésii se objevuje masově při okrajích vavřínových lesů).
Ekologie: V jižní Africe roste v lesních lemech, kolem řek, na březích potoků a v pobřežních křovinách. Jinde se šíří ze zahrad, objevuje se na vlhkých skalách, na starých zdech a střechách, podél cest, v příkopech, na náspech, v pásmu od pobřeží až do 700 m n. m. Na severní polokouli vykvétá od ledna do června.
Crassula multicava
Popis: Vytrvalá bylina, až 40 cm vysoká. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou vstřícné, eliptické až obvejčité, dužnaté, 2–5 cm dlouhé a 1,5–4 cm široké. Květenství je bohatě větvené, květy jsou drobné, 4četné, koruna je hvězdovitá, bílá až načervenalá. Plody jsou měchýřky.
Užití: V bezmrazých oblastech se pěstuje v zahradách. V jižní Africe se používá v tradiční medicíně, především jako dávidlo. Podobně jako v Evropě netřesk, slouží také tato rostlina na jihu Afriky jako talisman proti bleskům.
Poznámka: V angličtině se rostlina jmenuje „fairy crassula“, ve španělsky hovořících zemích se nazývá „crásula rosada“.
Crassula multicava
Crassula multicava
Crassula multicava
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 31. 3. 2006, a Věra Svobodová, dne 31. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Sierra de Anaga).