Syn.: Crassula debilis Thunb., Crassula zeyheriana Schönland, Purgosea debilis G. Don, Thisantha debilis (Thunb.) P. V. Heath
Čeleď: Crassulaceae J. St.-Hil. – tlusticovité
Crassula thunbergiana
Rozšíření: Jihoafrický druh, roste v pouze provinciích Western a Northern Cape, přibližně mezi městečky Garies a Bredasdorp.
Ekologie: Provází nízkou a neúplně zapojenou vegetaci na vlhkých písčinách, v pobřežních oblastech často na zazemněných dunách, ale ve vnitrozemí i na rozpadech pískovců. Vystupuje do nadmořské výšky 600 m.
Crassula thunbergiana
Popis: Drobná jednoletá sukulentní bylina s lodyhami vystoupavými nebo přímými, 5–10 cm vysokými, často na bázi kořenujícími. Listy jsou vstřícné, poněkud dužnaté, kopinaté nebo podlouhlé, 2–6(–8) mm dlouhé a 1–1,5 mm široké, papilnaté, na líci zploštělé, na rubu vyklenuté, na vrcholu tupě špičaté. Květenství je bohatá vrcholičnatá lata, složená z vidlanů; květy jsou stopkaté, 5četné; kališní lístky jsou dužnaté, kopinaté, asi 1 mm dlouhé, papilnaté, tupě špičaté, hnědavé nebo zelenavé; koruna je drobná, miskovitá, bělavá, na bázi nepatrně srostlá, cípy jsou přímé, kopinaté, asi 1 mm dlouhé, tupé; tyčinek je 5; nektariové šupiny jsou nepatrné, v podobě písmene T, bělavé nebo načervenalé; gyneceum tvoří 5 volných plodolistů. Plody jsou dvousemenné měchýřky.
Crassula thunbergiana
Crassula thunbergiana
Fotografováno dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Darling, Tienie Verfeld Wildflower Reserve).