Syn.: Azarolus crataegoides Borkh., Lazarolus oxyacanthoides Borkh., Mespilus azarolus (L.) All., Mespilus azarolus (L.) Duhamel, Pyrus azarolus (L.) Scop.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Crataegus azarolus
Rozšíření: Původní areál druhu se snad táhne od východního Mediteránu přes Blízký východ až do Střední Asie. Vzhledem k tomu, že byl již od starověku pěstován kvůli ovoci, v současnosti se druhotně vyskytuje i v západním a středním Mediteránu. V areálu se rozlišuje několik variet, které lze rozlišovat podle barvy plodů. Naše snímky zachycují varietu C. azarolus var. aronia.
Ekologie: Roste ve fryganě, na mezích, v úvozech a v křovinatých okrajích lesů, i solitérně na pastvinách, zhruba od 30 do 1600 m n. m. Netvoří ale nikde větší zapojené porosty. Vadí mu zasolená půda, proto neroste přímo v okolí pláží. Jeho populace jsou ohrožovány požáry, které na středomořských ostrovech nejsou vzácné, naopak proti okusu je dobře chráněn a snadno regeneruje.
Crataegus azarolus
Popis: Keř, který může dorůstat výšky až 8 m. Borka je šedohnědá, u starších větví rozpukaná, větve jsou na koncích trnité. Střídavé listy jsou řapíkaté, v obrysu trojúhelníkovité, klínovité až téměř vejčité, na konci rozdělené do 3–5 laloků, 3–5 cm dlouhé, v mládí mohou být jemně chlupaté, později olysalé. Květenství jsou 5–10květá, květy jsou radiálně symetrické, o průměru až 1,5 cm; kalich je zvonkovitý, konce pěti kališních lístků jsou obráceny nazpět, pět korunních lístků je čistě bílých; tyčinek je 5–25, prašníky mají tmavě fialové zbarvení. Plody jsou kulovité, jejich průměr dosahuje 1,2–2,5 cm (u pěstovaných kultivarů až 4 cm), ve zralosti jsou žluté až světle oranžovohnědé.
Využití: Odedávna se pěstuje pro ovoce – jeho plody jsou poměrně velké a mají zajímavou navinulou chuť. Konzumují se čerstvé (v Izraeli je to oblíbená pochoutka), ale daleko častěji ve formě rosolů a zavařenin. Na Kypru se z nich pečou koláče, které jsou místní specialitou. Bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů, které se liší velikostí a barvou plodů. Stejně jako další druhy hlohů je i tento druh léčivou rostlinou, i oficiální medicína potvrzuje účinky proti vysokému krevnímu tlaku. Dřevo je mimořádně tvrdé s pěknou kresbou, je ceněné v uměleckém řezbářství a soustruží se z něj misky, paličky a podobné užitkové předměty.
Crataegus azarolus
Crataegus azarolus
Crataegus azarolus
Fotografováno začátkem listopadu 2013 (Kypr, podhůří pohoří Troodos).