Syn.: Ditangium cerasi (Schumach.) Costantin et L. M. Dufour, Exidia cerasi (Schumach.) Ricken, Ombrophila cerasi (Schumach.) Lapl., Sphaeria cerasi Schumach., Tremella cerasi Schumach.
Čeleď: Sebacinaceae K. Wells et Oberw.

Craterocolla cerasi

Rozšíření a ekologie: Vyrůstá na kmenech a větvích živých nebo mrtvých třešní, vzácně i na olších nebo topolech, od března do prosince, za příznivých podmínek celoročně. Vyskytuje se dosti hojně.

Popis: Plodnice jsou dvojího typu. Plodnice nepohlavní – anamorfní – mají kulovitý, později pohárovitý tvar (pyknidy), průměr 1–4 mm, konzistenci ztuha rosolovitou, vně jsou růžově červené, uvnitř masově růžové, produkují konidie. Na spodní části pyknid nebo v jejich blízkosti vyrůstá teleomorfní (pohlavně se rozmnožující) typ plodnic. Jsou zpočátku téměř kulovité, později polštářovité, 10–20 mm široké, srůstají se sousedními na zvlněné až laločnaté útvary, které mohou dosahovat délky kolem 10 cm. Konzistenci mají měkce rosolovitou, barvu zpočátku bělavou, později růžovou, oranžově růžovou až masovou. Po zaschnutí zůstane jen tenký tuhý povlak. Výtrusy jsou válcovité, zakřivené, 8–11 × 3–5 µm velké. Konidie jsou podobného tvaru, 6–8 × 2,5–3 µm velké.

Využití: Nekonzumuje se.

Craterocolla cerasi
Craterocolla cerasi
Craterocolla cerasi

Fotografováno v prosinci 2018 (Roztoky).