Syn.: Malaxis kerstingiana (Schltr.) Fosberg et Sachet, Microstylis kerstingiana Schltr.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Crepidium kerstingianum
Rozšíření: Endemit Palau v Mikronésii, znám je pouze z několika lokalit na ostrově Babeldaob.
Ekologie: Terestrická rostlina; stanovištěm jsou zastíněné partie tropického deštného lesa na mezických místech s nezapojeným bylinným patrem, a to na čedičovém podloží.
Crepidium kerstingianum
Popis: Drobnější vytrvalá bylina se zkráceným podzemním oddenkem; lodyha je přímá, 20–30 cm vysoká. Listů bývá obvykle 5–10, jsou soustředěné v dolní části lodyhy, střídavé, krátce řapíkaté, čepel je vejčitá, 5–10 cm dlouhá a 2–5 cm široká, světle zelená, celokrajná, výrazně řasnatá, na vrcholu špičatá. Květenství je koncový mnohokvětý hrozen 15–22 cm dlouhý; květní stopky dosahují délky asi 4 mm; neresupinátní květy jsou světle žluté; okvětní lístky jsou čárkovité, vnější postranní jsou vejčité asi 2 mm dlouhé, vnější hřbetní a vnitřní jsou podobné, čárkovité, 2–3 mm dlouhé, pysk je trojlaločný, polokruhovitý, asi 3 mm široký, postranní laloky jsou srpovité. Plody jsou přímé válcovité tobolky.
Záměny: Od ostatních tří endemických druhů rodu Crepidium na Palau se odlišuje velmi světlými květy uspořádaným do hustého květenství, a také větším počtem přízemních listů.
Ohrožení a ochrana: Jako ostatní orchideje i tato rostlina podléhá ustanovením mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Crepidium kerstingianumCrepidium kerstingianum
Crepidium kerstingianumCrepidium kerstingianum
Crepidium kerstingianum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 1. 2018 (Palau, Babedaob, nad jezerem Ngardok).