Syn.: Microstylis palawensis Schltr.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Crepidium palawense
Rozšíření: Endemit Palau v Mikronésii, vyskytuje se na ostrově Babeldaob i Koror.
Ekologie: Terestrická rostlina, provází podrost tropického deštného lesa, roste na mezických, zastíněných místech s nezapojeným bylinným patrem.
Crepidium palawense
Popis: Drobná vytrvalá bylina se zkráceným podzemním oddenkem; lodyha je přímá, vysoká 15–30 cm. Listů bývá obvykle 4–5 v dolní části lodyhy, jsou střídavé, řapík je 1,5–2 cm dlouhý, čepel je vejčitě kopinatá, až 6 cm dlouhá a 2,5 cm široká, tmavozelená, celokrajná, ale zvlněná, na vrcholu špičatá. Květenství je koncový mnohokvětý hrozen 10–20 cm dlouhý; květní stopky jsou jen asi 2 mm dlouhé; neresupinátní květy mají asi 5 mm v průměru, jsou žlutohnědé až oranžové; vnější okvětní lístky jsou vejčité až vejčitě kopinaté, asi 3 mm dlouhé, tupé, postranní vnitřní okvětní lístky jsou šikmo vejčité, trochu kratší než vnější, pysk je trojlaločný, polokruhovitý, asi 3 mm široký, postranní laloky jsou srpovité. Plody jsou přímé válcovité tobolky.
Ohrožení a ochrana: Rostlina podléhá ustanovením mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Na Palau rostou celkem endemické čtyři druhy početného rodu Crepidium, jsou snadno odlišitelné tvarem a barvou květů.
Crepidium palawenseCrepidium palawense
Crepidium palawenseCrepidium palawense
Crepidium palawense
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21. a 28. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).