Syn.: Gonocormus australis Ching, Gonocormus minutus (Blume) Bosch, Gonocormus saxifragoides (C. Presl) Bosch, Trichomanes minutum Blume, Trichomanes orbiculatum Ching ex Ogata, Trichomanes palmatum C. Presl, Trichomanes parvulum Hook., Trichomanes proliferum Blume ex Hook., Trichomanes saxifragoides C. Presl, Trichomanes subtrifidum Mett. ex Christ
Čeleď: Hymenophyllaceae Link – blánatcovité
Crepidomanes minutum
Rozšíření: Značně rozsáhlý areál se rozkládá především v jižní a východní Asii. Roste na Srí Lance, dále od Malajsie až po východní Nepál, Koreu a ruský Dálný východ, v Japonsku, na ostrovech Rjúkjú, na Tchaj-wanu, Filipínách, v Indonésii, na severovýchodě Austrálie a téměř v celé Oceánii. V poněkud odlišné varietě se vyskytuje i na Madagaskaru a Maskarénách.
Ekologie: Roste jako epifyt na mechatých kmenech stromů i jako litofyt na kamenech kolem vodních toků, vždy na zastíněných místech se stálou a vysokou vzdušnou vlhkostí. Lokality leží od tropů až do temperátní zóny.
Crepidomanes minutum
Popis: Droboučká kapradina sotva 5 cm vysoká; oddenek je plazivý, nitkovitý, 0,2–0,3 mm v průměru, hustě pokrytý rezavě hnědými plevinami. Z oddenku vyrůstají listy 3–12 mm od sebe, jejich řapík je 1–10 mm dlouhý, hnědý až tmavozelený, na bázi hustě chlupatý, výše téměř lysý; čepel je hluboce členěná, v obrysu vejčitá nebo vějířovitá, 1–2 cm dlouhá a 0,5–1,5 cm široká, na bázi srdčitá až klínovitá, úkrojky posledního řádu jsou 1,5–8 mm dlouhé a 0,3–2 mm široké, celokrajné, na vrcholu tupé. Trubkovité až džbánkovité, křídlaté a v ústí zúžené výtrusnice se tvoří na koncích úkrojků.
Crepidomanes minutum
Crepidomanes minutum
Crepidomanes minutum
Fotografováno dne 24. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngatpang, u vodopádu).