Syn.: Hieracium praemorsum L., Intybus praemorsus (L.) Fries, Intybellia praemorsa (L.) Monnier, Soyeria praemorsa (L.) Mutel
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Crepis praemorsa

Crepis praemorsa

Rozšíření: Evropa a jižní Sibiř – od východní Francie (druhotně i v Británii) přes střední Evropu až po Altaj a Burjatsko. Na severu po jižní Skandinávii a Pobaltí na jihu po Bulharsko. U nás se vyskytuje především v teplejších oblastech, jinde jen vzácně nebo zcela chybí.
Ekologie: Roste ve světlých listnatých lesích a v lesních lemech, na slatinných loukách a pastvinách, s bazickým podkladem. Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá bylina, 15–70 cm vysoká, květonosná lodyha přímá, bezlistá, listy jen v přízemní růžici, celistvé, obvejčité až podlouhle obkopinaté, nevýrazně oddáleně zubaté. Úbory v průměru 1,5 cm, v bohaté, vejcovitě válcovité latě, květy světle žluté, okrajové až 12 mm dlouhé, často s načervenalými proužky, na rubu bez proužků. Plodem je nažka s chmýrem.
Ohrožení a ochrana: Škarda ukousnutá je zařazena mezi silně ohrožené druhy naší květeny (C2b). Na Slovensku potenciálně ohrožená (NT).
Crepis praemorsaCrepis praemorsa
Crepis praemorsa
Fotografováno dne 1. 5. 2004 (Bílé Karpaty, Březová).