Syn.: Crinodendron eriocladum Gand., Tricuspidaria hookeriana (Gay) R. O. Cunn., Tricuspidaria lanceolata Miq.
Čeleď: Elaeocarpaceae Juss. – mastnoplodovité

Crinodendron hookerianum

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, endemit středního Chile, jehož areál se táhne od regionu La Araucanía na severu po region Los Lagos na jihu.

Ekologie: Roste ve valdivianských lesích, na stanovištích vlhkých a stinných, často na březích vodních toků.

Crinodendron hookerianum

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 3–9 m, s kmenem dorůstajícím až do průměru okolo 30 cm a borkou popelavě šedou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, úzce kopinaté, 40–70 mm dlouhé a 7–18 mm široké, na bázi klínovité, po okraji zubaté, na vrcholu špičaté, na líci sytě zelené, lysé, na rubu šedozelené, na žilkách chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě na stopkách 3–6 cm dlouhých z úžlabí listů, jsou oboupohlavné, narůžovělé až červené, kalich je na bázi srostlý, 5cípý, načervenalý, koruna je baňkovitá, korunní lístky jsou volné, na vrcholu se 3 zoubky; tyčinek je 15–18, čnělka je delší než tyčinky. Plodem je tobolka, v době zralosti bílá, chlupatá.

Využití: V klimaticky příhodných oblastech světa je vysazován do zahrad jako okrasná dřevina. Rostlina je používána též v tradiční medicíně, je však poměrně jedovatá, přímý kontakt s ní může přivodit i kožní problémy.

Poznámka: K rodu Crinodendron jsou v současnosti započítávány čtyři druhy, všechny pocházejí z Jižní Ameriky.

Crinodendron hookerianum
Crinodendron hookerianum

Fotografoval Mário Duchoň, dne 1. 12. 2014 (Chile, reg. Los Lagos, Parque nacional Alerce Andino).