Syn.: Bulbine asiatica (L.) Gaertn.
Česká jména: křín skloněný (Presl 1846), křín (Mareček 1994)
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume St.-Hil. – amarylkovité
Crinum asiaticum
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie (Indie, Sri Lanka, Mauricius, Indočína, Filipíny, jižní Čína, Indonésie, Papua-Nová Guinea), severní Austrálie a Tichomoří (Guam, Šalamounovy ostrovy, Nová Kaledonie, Lord Howe Island, Mariany). Pěstovaná ve všech tropických oblastech.
Ekologie: Ve své domovině roste na březích vodních ploch a močálů, na plném slunci i v polostínu.
Crinum asiaticum
Popis: Stálezelená tropická bylina, dorůstá výšky až 2 m. Cibule protáhlá, velká, může vážit 5–9 kg. Listy vyrůstají spirálovitě v růžici z kořenového krčku dlouhého až 75 cm, jsou masité, mečovité, dlouhé 30–150 cm a široké 4–20 cm, na vrcholu zašpičatělé. Květenstvím je okolík na zploštělém dužnatém stvolu 45–80 cm dlouhém, s asi padesáti bílými vonnými květy. Květy šestičetné, trubkovité, úzké okvětní cípy jsou 6–12 cm dlouhé a jen 4–16 mm široké, rozprostřené nebo ohnuté nazpět, bílé nebo s fialovým nádechem, trubka žlutozelená. Tyčinky jsou dlouhé 5–10 cm, na konci fialové, semeník je spodní. Plody kulovité, zelené barvy, 4,5–6,5 cm velké, se zelenými, 2–4 cm velkými semeny. Semena jsou schopna plavat a šíří se proudící vodou. Všechny části rostliny jsou jedovaté, způsobují dávení, šťáva může způsobit vyrážku.
Crinum asiaticum
Crinum asiaticum
Záměny: Podobný je druh Hymenocallis littoralis pocházející z tropické Ameriky, jehož tyčinky jsou ve spodní části spojeny blanitou pakorunkou a v horní části zbarvené zeleně. Pro obě rostliny se používá také shodné anglické národní jméno Spider Lily – pavoučí lilie. S kultivary s fialovými květy je možné zaměnit Crinum amabile se světle červenofialovými květy, které je ale poněkud menší a má vždy zelené listy a tmavá poupata.
Využití: Rostlina je v tropických oblastech vhodná pro skupinové a ornamentální výsadby, v mírném pásmu se pěstuje v kontejnerech. Kromě formy se světle zelenými listy a bílými květy se zelenavou trubkou jsou v kultuře také odrůdy se světle pruhovanými nebo úplně fialovými listy a květy. V kultuře snáší každý typ dobře odvodněné půdy s průměrnými požadavky na zálivku, toleruje i suchá období. Množí se dceřinými cibulkami. Rostlina se také využívá v lidovém léčitelství.
Crinum asiaticum
Crinum asiaticum

Fotografováno dne 23. 3. 2011 (Vietnam, Nha Trang).