Syn.: Amaryllis procera Salisb., Crinum attenuatum Willd. ex Schult. et Schult. f., Crinum commelinianum Herb., Crinum commelyni Jacq., Crinum corantinum Herb. ex Steud., Crinum corantynum M. Roem., Crinum crucibulum D. Dietr., Crinum cruentum Ker Gawl., Crinum dieterichii Schult., Crinum gordonianum M. Roem., Crinum guianense M. Roem., Crinum herbertii G. Don ex Loudon, Crinum inodorum Tausch, Crinum lanceanum Willd. ex M. Roem., Crinum lancei Herb. ex Sweet, Crinum lindleyanum Herb., Crinum lindleyanum Schult. f. ex Seub., Crinum loddigesianum Herb., Crinum octoflorum Herb. ex Steud., Crinum odoratissimum Tausch, Crinum rubrilimbum Sweet ex Steud., Crinum viridifolium M. Roem.
Čeleď: Amaryllidaceae Jaume-St.-Hil. – amarylkovité
Crinum erubescens
Rozšíření: Pochází ze Střední a Jižní Ameriky; ve Střední Americe roste od středního Mexika po Panamu, v Jižní Americe od Kolumbie po Francouzskou Guyanu a Ekvádor. Není jasné, jestli i údaje z dalších jihoamerických zemí se vztahují k tomuto druhu.
Ekologie: Vyskytuje se na mokřadních stanovištích, např. na zaplavovaných pastvinách, na okrajích sladkovodních mokřadů a mangrove. Vystupuje od hladiny moře do nadmořské výšky okolo 300 m.
Crinum erubescens
Popis: Cibulovitá vytrvalá bylina; cibule je vejcovitá, 7–10 cm v průměru. Listy jsou přízemní, pásovité, 30–120 cm dlouhé a (1,5–)3–7,5 cm široké, na okraji drsné nebo hladké, na vrcholu zašpičatělé a přítupé. Stvol je 30–90 cm vysoký, nese okolík 3–12 téměř přisedlých 6četných květů; listeny jsou trojúhelníkovité, 6–9 cm dlouhé; okvětí je řepicovité, s trubkou 10–20(–28) cm dlouhou, bílou nebo nazelenalou, cípy jsou 4–7 cm dlouhé a 0,7–1,6 cm široké, nazpět skloněné, vně načervenalé nebo bílé, uvnitř bílé; tyčinky jsou rozestálé, asi o polovinu kratší než okvětní cípy, červené nebo nachové; semeník je spodní, 3pouzdrý. Plodem je asymetrická dužnatá tobolka.
Využití: Rostlina s okrasnými květy, často se pěstuje.
Crinum erubescens
Crinum erubescens
Crinum erubescens
Crinum erubescens
Crinum erubescens
Crinum erubescens
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 4. 3. 2009 (Kostarika, Limón-Westfalia) a Jindřiška Vančurová, ve dnech 5. a 9. 3. 2014 (Kostarika, Tortuguero a Panama, Bocas del Toro, ostrov Bastimentos).